Rutgersovi istraživači su pronašli novi način upravljanja receptorima koji kontrolišu čulo dodira, što bi moglo dovesti do efikasnijeg lečenja hroničnog bola.
„Identifikovanje prirodnog molekula koji posebno smanjuje osetljivost na bol pruža nadu za nove terapeutske strategije u upravljanju bolom“, rekao je Tibor Rohacs, profesor na Odseku za farmakologiju, fiziologiju i neuronauku na Medicinskoj školi Rutgers Nev Jersei i član Rutgers. Institut za zdravlje mozga. „Naš cilj je da ove nalaze prevedemo u efikasne tretmane koji poboljšavaju kvalitet života ljudi koji pate od hroničnog bola.“
Prirodni molekul nazvan fosfatidna kiselina može smanjiti aktivnost određenih jonskih kanala koji osećaju dodir u telu, prema studiji objavljenoj u Nature Communications. Prvi autor studije je Metju Gabrijel, doktorant u laboratoriji Tibora Rohaksa na Medicinskoj školi Rutgers u Nju Džersiju.
Istraživači su otkrili da povećanje nivoa fosfatidne kiseline u ćelijama čini ih manje osetljivim na dodir. Ovaj nalaz je potvrđen kroz eksperimente na senzornim neuronima i testove na miševima, gde su životinje postale osetljivije na dodir kada je formiranje fosfatidne kiseline bilo inhibirano.
„Ovo otkriće doprinosi rastućem broju dokaza koji sugerišu da su lipidi ključni regulatori somatosenzacije“, rekla je Gabrijel, misleći na sposobnost tela da percipira senzacije kao što su dodir, temperatura i bol.
„Usmjeravanjem na prirodne puteve koji regulišu ove kanale, možemo razviti ciljanije i efikasnije tretmane bola koji bi mogli biti posebno korisni za stanja koja uključuju inflamatorni bol, gdje su trenutne opcije za ublažavanje bolova često neadekvatne.“