Vijetnamski lider To Lam započeo je trodnevnu posetu Kini u nedelju u svom prvom prekookeanskom putovanju od kada je preuzeo čelnu funkciju u svojoj zemlji pre oko dve nedelje.
Lam je stigao ujutru u Guangdžou. industrijski i izvozni centar u blizini Hong Konga, javili su kineski državni mediji. Njegov dnevni red je uključivao posetu lokacijama u južnom kineskom gradu gde je bivši vijetnamski komunistički lider Ho Ši Min provodio vreme, navodi se u objavi na društvenim mrežama u državnom listu Global Times.
On će se tokom svog putovanja sastati sa kineskim liderom Si Đinpingom i drugim visokim zvaničnicima.
Lam je 3. avgusta potvrđen za generalnog sekretara Vijetnamske Komunističke partije, najviše rukovodeće pozicije. Takođe je nosio uglavnom ceremonijalnu titulu predsednika nacije od maja. Lam je naslijedio Ngujen Fu Tronga, koji je preminuo 19. jula nakon 13 godina na mjestu generalnog sekretara.
Očekuje se da će novi lider nastaviti strategiju svog prethodnika balansiranja veza sa Kinom, Sjedinjenim Državama i Rusijom, napisao je u subotu za Global Times Iu Ksiangdong, direktor Instituta za vijetnamske studije na kineskom Univerzitetu Džengdžou.
„Činjenica da je Lam odabrao Kinu kao svoju prvu destinaciju za inostranstvo od kada je preuzeo dužnost znak je da Vijetnam pridaje veliki značaj svojim odnosima sa Kinom“, rekao je Ju u tekstu. „Ali u isto vreme, sudeći po iskustvu, zemlja ni na koji način neće dati hladno rame SAD.
Iako imaju duge veze kao jednopartijske komunističke države, Vijetnam i Kina su se više puta sukobljavale oko teritorije na koju obe polažu pravo u Južnom kineskom moru. Brod vijetnamske obalske straže nedavno je učestvovao u zajedničkim vežbama na Filipinima, koji su imali niz nasilnih sukoba sa Kinom oko sporne teritorije u istim vodama.
Kina je takođe nakratko izvršila invaziju na delove severnog Vijetnama 1979. godine.
Ipak, Vijetnam je imao ekonomske koristi od ulaganja kineskih proizvođača, koji su premestili proizvodnju u tu zemlju jugoistočne Azije, delimično kako bi zaobišli američka ograničenja na solarne panele i drugi izvoz iz Kine.