Sarah Bagheni, stanovnica kampa za raseljene osobe u Bulengu na istoku Konga, suočava se s teškim simptomima, uključujući glavobolje, groznicu, svrab i neobične lezije na koži. Njeni simptomi mogu biti znakovi mipoksa, virusa koji se ubrzano širi u Africi, što je izazvalo globalnu zdravstvenu vanrednu situaciju proklamovanu od strane Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Ove godine zabeležen je alarmantni porast slučajeva mipoksa, uključujući novi soj koji je identifikovan u istočnom Kongu. Ovaj region, koji je epicentar izbijanja, beleži više od 96% od ukupno oko 17.000 registrovanih slučajeva mipoksa u svetu, kao i oko 500 smrtnih slučajeva. Mnogi ljudi u kampovima kao što je Bulengo nisu svesni pretnje i ne znaju gde da potraže medicinsku pomoć.
Bagheni i njen suprug žive u kampu gde su uslovi izuzetno teški, a medicinske ustanove skoro nepostojeće. U kampu je primetno povećanje slučajeva groznice, bolova i drhtavice, simptoma koji mogu biti povezani sa mipoksom, malarijom ili boginjama. Nedostatak testiranja i medicinske edukacije dodatno pogoršava situaciju.
U poslednja dva meseca, oko 70% novih slučajeva mipoksa u oblasti Gome potiče iz kampova za raseljene osobe, uključujući najmlađe i najstarije pacijente. U teškim slučajevima, bolest može uzrokovati lezije na različitim delovima tela. Virus, koji se prenosi bliskim fizičkim kontaktom, sada se širi među heteroseksualnom populacijom, za razliku od prethodne epidemije koja je pretežno zahvatila gej i biseksualne muškarce.
Na istoku Konga, gde se vodi sukob i gde su uslovi za život ekstremno teški, pristup zdravstvenoj zaštiti je dramatično otežan. Kongo ima najveću populaciju raseljenih osoba u Africi, a humanitarne organizacije se bore sa obezbeđivanjem osnovnih potreba, dok se takođe suočavaju sa epidemijama drugih bolesti poput kolere.
Globalna zajednica je bila upozorena na izbijanje mipoksa, ali pristup vakcinama i tretmanima u Africi je i dalje ograničen. SZO je proglasila globalnu zdravstvenu vanrednu situaciju, ali mnogi stručnjaci smatraju da je reakcija kasnila. Kongo, sa preko 7 miliona interno raseljenih lica, sada se suočava sa najgorom epidemijom mipoksa do sada, sa više od 13 afričkih zemalja koje su zabeležile slučajeve, od kojih su četiri prvi put pogođene.
Ministar zdravlja Konga izjavio je da zemlja još nema nijednu dozu vakcine i apelovao na budnost. Bez adekvatnih resursa i podrške, borba protiv mipoksa u ovom siromašnom i konfliktom pogođenom regionu ostaje izuzetno izazovna.