NASA je u sredu saopštila da još uvek odlučuje da li će zadržati dva astronauta na Međunarodnoj svemirskoj stanici do početka sledeće godine i poslati njihovu problematičnu Boing kapsulu nazad praznu.
Umesto da lete Boingovim Starlajnerom nazad na Zemlju, Buč Vilmor i Suni Vilijams bi se provozali sledećim letom SpaceX-a. Ta opcija bi ih zadržala na svemirskoj stanici do sledećeg februara.
Probni piloti su očekivali da će biti odsutni samo nedelju dana kada su poleteli kao prva posada Starlajnera. Ali kvarovi na potisniku i curenje helijuma poremetili su put kapsule do svemirske stanice, izazivajući sumnju u njenu sposobnost da se bezbedno vrati i ostavljajući astronaute u limbu.
Zvaničnici NASA-e rekli su da analiziraju više podataka pre nego što donesu odluku do kraja sledeće nedelje ili početkom sledeće. Ovi potisnici su ključni za držanje kapsule u pravom položaju kada dođe vreme da se spusti sa orbite.
„Imamo na raspolaganju vreme pre nego što Starlajner vratimo kući i želimo da to vreme mudro iskoristimo“, rekao je Ken Bauersok, šef misije NASA za svemirske operacije.
NASA-in šef bezbednosti Russ DeLoach je dodao: „Nemamo dovoljno uvida i podataka da napravimo neku vrstu jednostavne, crno-bele računice.
DeLouč je rekao da svemirska agencija želi da napravi mesta za sva mišljenja za razliku od onoga što se dogodilo u vezi sa dve tragedije NASA šatlova, Čelendžer i Kolumbija, kada su različita mišljenja ignorisana.
„To može značiti da se ponekad ne krećemo veoma brzo jer sve izvlačimo napolje, i mislim da se to može videti u igri ovde“, rekao je on.
Prebacivanje na SpaceX bi zahtevalo udarce sa dva od četiri astronauta dodeljena za sledeći let trajekta, koji je trenutno planiran za kraj septembra. Vilmor i Vilijams bi zauzeli prazna mesta u SpaceX-ovoj Dragon kapsuli kada se ta polugodišnja misija završi.
Još jedna komplikacija: svemirska stanica ima samo dva parking mesta za američke kapsule. Boingova kapsula bi morala da ode pre dolaska SpaceX-ovog Dragon-a da bi oslobodila mesto.
Boeing tvrdi da bi Starlajner i dalje mogao bezbedno da dovede astronaute kući. Kompanija je ranije ovog meseca objavila listu testiranja urađenih na potisnicima u svemiru i na zemlji od poletanja.
NASA bi želela da zadrži trenutnu posadu SpaceX-a tamo dok ne stignu zamene, osim u hitnim slučajevima. To četvoro je trebalo da se vrati na Zemlju ovog meseca, ali je njihov sedmi mesec dodan njihovoj misiji zbog neizvesnosti u vezi sa Starlajnerom, koji ih je tamo održao do kraja septembra. Većina svemirskih stanica ostaje poslednjih šest meseci, iako su neke prošle čitavu godinu.
Vilmor i Vilijams su penzionisani kapetani mornarice koji su mesecima proveli na svemirskoj stanici pre mnogo godina. Olakšali su rad na svemirskoj stanici čim su stigli, pomažući u eksperimentima i popravkama.
„Oni će uraditi ono što mi od njih tražimo. To je njihov posao kao astronauta“, rekao je glavni astronaut NASA Džo Akaba.
Dodao je: „Ova misija je probni let i kao što su Butch i Suni izjavili uoči njihovog lansiranja, znali su da ova misija možda nije savršena.
U želji da ima konkurentne usluge i rezervne opcije, NASA je angažovala SpaceX i Boeing da transportuju astronaute do i od svemirske stanice nakon što su šatlovi penzionisani 2011.
Prvi let astronauta SpaceX-a bio je 2020. Boeing je pretrpeo toliko problema na svom početnom probnom letu bez posade 2019. da je naređeno preokret. Tada su se pojavili još problemi, koji su kompaniju koštali više od milijardu dolara da ih popravi pre nego što konačno polete astronauti.