Australijski olimpijski komitet (AOC) oštro je kritikovao anonimnu onlajn peticiju koja se pojavila nakon nastupa Rejčel Gan na Olimpijadi u Parizu, nazivajući je „neugodnom, obmanjujućom i maltretirajućom“. Peticija je kritizirala Gan zbog njenog nastupa u brejk sportu, koji je debitovao na Olimpijadi, i tražila njeno odmah povlačenje.
Rejčel Gan, 36-godišnja profesorka sa Univerziteta u Sidneju, nastupila je sa „kengur plesom“ među drugim potezima tokom svoje rutine, ali nije osvojila nijedan poen. Nakon nastupa, Gan je postala meta parodija i kritika u medijima, uključujući humoristične emisije u Sjedinjenim Državama.
AOC je pružio podršku Ganu, dok je ona još bila u Parizu, i u četvrtak je potvrdio da je peticija koja je kritizirala Gan i AOC, obuhvatila brojne neistine. Met Kerol, glavni izvršni direktor AOC-a, izjavio je da su tvrdnje u peticiji dizajnirane da izazovu mržnju prema Gan i da je sramotno što se takve neistine mogu širiti na mreži.
Kerol je dodao da je peticija „maltretiranje i uznemiravanje“ i da se ne sme tolerisati takvo ponašanje prema sportistima koji predstavljaju svoju zemlju na Olimpijadi. On je zahtevao da se peticija odmah ukloni sa sajta.
Internetske kritike su uključivale optužbe da je kvalifikacioni događaj za Okeaniju, koji je omogućio Ganu da se kvalifikuje, bio namešten u njenu korist. AOC je pojasnio da je kvalifikacioni događaj sproveden prema pravilima koje je odredila Svetska federacija plesnih sportova (VDSF) i odobrio Međunarodni olimpijski komitet. Žiri koji je odabrao učesnike bio je sastavljen od devet nezavisnih međunarodnih sudija.
Pored toga, komentari na društvenim mrežama sugerisali su da su Gan i njen suprug, Samjuel Fri, imali uticaj u organizacijama za brejk sport u Australiji. AOC je demantovao ove tvrdnje, ističući da Gan nije imala nikakvu ulogu u tim organizacijama i da je njen uspeh na kvalifikacionom događaju bio rezultat njenog atletskog umeća.
Brejk sport, koji je debitovao na Olimpijadi u Parizu 2024, možda neće biti prisutan na Olimpijadi u Los Anđelesu 2028. godine, a takođe je malo verovatno da će se pojaviti i na Olimpijadi u Brizbejnu 2032. godine.