Hakeri povezani sa ruskim obaveštajnim službama ciljaju kritičare Kremlja širom sveta sa fišing imejlovima, navodi se u novom istraživanju koje su 14. avgusta objavile grupe za digitalna prava Citizen Lab i Access Now, prenosi Rojters.
Istraživači kažu da je phishing kampanja deo opsežne operacije internet špijunaže i dolazi u trenutku kada američki zvaničnici pomno prate računarske mreže kako bi sprečili bilo kakve sajber napade na predsedničke izbore 2024.
Hakovi na imejl započeli su oko 2022. godine i ciljali su na istaknute ruske opozicione ličnosti u egzilu, bivše zvaničnike i akademike u američkim istraživačkim centrima i politikama, osoblje neprofitnih organizacija SAD i EU, kao i na medijske organizacije, navodi se u izveštaju.
Neki od pogođenih su i dalje u Rusiji, „što ih stavlja u veliki rizik“, rekli su istraživači, dodajući da su žrtve možda odabrane da pokušaju da dobiju pristup svojim širokim mrežama kontakata.
Citizen Lab je hakovanje pripisao dvema grupama: istaknutoj ruskoj hakerskoj organizaciji Cold River, koju su zapadni obaveštajni i bezbednosni zvaničnici povezali sa ruskom Federalnom službom bezbednosti (FSB), i novoj grupi pod nazivom Coldvastrel, za koju se činilo da podržava ruske obaveštajne službe.
Rusija je dosledno negirala navode o hakovanju tokom prošlih incidenata povezanih sa Cold Riverom.
Jedna od žrtava hakerske operacije bio je bivši američki ambasador u Ukrajini, koji je bio meta „verodostojnih napora“ da se lažno predstavlja za kolegu bivšeg ambasadora koji mu je poznat, navodi se u izveštaju, u kojem se ne navodi ime te osobe.