Istraživači iz Liverpulskog centra za kardiovaskularne nauke analizirali su uticaj moždanog udara povezanog sa atrijalnom fibrilacijom (AF) na žene i muškarce. Njihovo najnovije razumevanje ima potencijal da promeni kliničku praksu podržavajući bolju procenu rizika i prevenciju moždanog udara.
Rad, „Poređenje rezultata CHA2DS2-VA i CHA2DS2-VASc za stratifikaciju rizika od moždanog udara kod pacijenata sa atrijalnom fibrilacijom: analiza vremenskih trendova iz retrospektivne finske antikoagulacije kod atrijalne fibrilacije (FinACAF)“, objavljen je u The Lancet Regional Health Europe.
AF je uobičajeno srčano stanje koje uzrokuje nepravilan i često abnormalno brz otkucaj srca, što povećava rizik od moždanog udara za pet puta. Odrasli imaju 1 od 3 životnog rizika od razvoja AF, što dovodi do velikog opterećenja od moždanog udara, srčane insuficijencije i demencije.
Ranije je bilo poznato da je biti žensko povezano sa većim rizikom od moždanog udara povezanog sa AF. I ne samo to, već su žene pacijentice sa AF, nasuprot tome, često bile nedovoljno lečene oralnim antikoagulansima—„razređivačima krvi“ koji su propisani za smanjenje krvnih ugrušaka i moždanog udara. Takođe, moždani udari povezani sa AF obično su teži kod žena u poređenju sa muškarcima.
Generalno, ukupna stopa moždanog udara povezanog sa AF je u opadanju poslednjih godina, uz povećanu svest i upravljanje faktorima rizika, kao i poboljšane alate za procenu rizika kao što je CHA2DS2-VASc skor, gde kategorija pola (Sc, za žene pol) je ugrađen u njen proračun. Poslednjih godina, razlika u stopama moždanog udara povezanih sa AF između žena i muškaraca postala je neznatna, tako da neseksualni rezultat CHA2DS2-VASc (tj. CHA2DS2-VA) može ponuditi bolju jednostavnost za donošenje odluka.
Profesor Gregori Lip, direktor Centra za kardiovaskularne nauke u Liverpulu koji je vodio istraživanje, rekao je: „Ova značajna analiza pokazuje da su ranije žene bile pod većim rizikom od moždanog udara povezanog sa AF, ali imaju tendenciju da budu pod propisanim preventivnim merama „razređivača krvi“ koje potencijalno spasava život. Zbog toga je korišćenje CHA2DS2-VASc skora imalo smisla sa savremenijim podacima, razlika između žena i muškaraca u riziku od moždanog udara je manje očigledna, stoga neseksualni rezultat CHA2DS2-VASc (tj. CHA2DS2-VASc) može ponuditi bolju jednostavnost. i praktičnost za donošenje odluka“.