Palestinski Hamas kaže da neće učestvovati u novoj rundi razgovora o prekidu vatre u Gazi, planiran za sutra u Kataru, ali posrednici očekuju da se ipak posle konsultuju sa tom organizacijom.
Visoki zvaničnik Hamasa Sami Abu Zuhri je rekao Rojtersu da odlazak na nove pregovore omogućuje „okupatoru da nametne nove uslove“ i da ih koristi da „izvrši još neki masakr“, preneli su izraelski mediji.
„Hamas je posvećen predlogu koji mu je predstavljen 2. jula, zasnovanom na rezoluciji Saveta bezbednosti UN i govoru (predsednika SAD Džozefa) Bajdena i organizacija je spremna da odmah počne diskusije o mehanizmu primene“, rekao je Abu Zuhri.
Odsustvo Hamasa međutim ne eliminiše šanse za napredak s obzirom da je sedište glavnog pregovarača organizacije Kalila al-Haje u Dohi i ona ima otvorene kanale komunikacije sa Egiptom i Katarom.
Obavešteni izvor je rekao da Hamas želi da se posrednici vrate sa ozbiljnim odgovorom Izraela.
Ako se to desi zvaničnici Hamasa će se sastati sa posrednicima posle sutrašnjeg sastanka.
Jedan zvaničnik upoznat sa procesom razgovora je rekao da posrednici očekuju konsultacije sa Hamasom.
Sporazum bi doprineo, kako se veruje, stišavanju desetomesečnog rata u Gazi i oslobađanju oko 110 talaca još uvek zatočenih na toj palestinskoj teritoriji.
U međuvremenu rat u Gazi se nastavlja, hiljade Palestinaca je ubijeno i ranjeno, taoci pate u zatočeništvu i pojačana je bojazan od sveopšteg regionalnog rata, uključujući i Iran i jednog od njegovih regionalnih saveznika libanski Hezbolah, navodi Asošijeted pres.
Zvaničnik Hamasa Osama Hamdan izjavio je da ta palestinska ekstremistička organizacija gubi veru u sposobnost SAD za pregovaranje o prekidu vatre u Pojasu Gaze, uoči nove runde razgovora planirane za ovu nedelju, dok raste pritisak da se okonča desetomesečni rat s Izraelom.
Hamdan je rekao u jednočasovnom intervjuu za Asošijeted pres da će Hamas učestvovati samo ako se razgovori fokusiraju na primenu predloga koji je u maju predstavio američki predsednik Džozef Bajden i koji je podržala međunarodna zajednica.
Bajden je rekao da je to izraelski predlog i Hamas je pristao na to u principu, ali je Izrael odgovorio da Bajdenov govor nije u potpunosti bio u skladu sa tim predlogom.
Hamas se protivi izraelskom zahtevu za stalno vojno prisustvo u dva strateška područja Gaze posle svakog prekida vatre. Taj zahtev je objavljen javno u proteklim nedeljama.
Hamdan, član Hamasovog političkog biroa, koji uključuje najviše političke lidere i određuje politiku, rekao je da su posrednici (Katar, Egipat i SAD) obavešteni da bi svaki sastanak trebalo da bude zasnovan na primeni mehanizama i određivanju rokova, a ne pregovorima o nečem novom.
On je dodao da u protivnom Hamas ne vidi razloga da u njima učestvuje.
Oko 1.200 ljudi je ubijeno, a oteto je više od 250 osoba. Izrael je odgovorio razornim bombardovanjem i kopnenom invazijom. Ubijeno gotovo 40.000 Palestinaca i razoreni veliki delovi palestinske teritorije.
Sada se strahuje od još većeg rata, a Hamdan optužuje Izrael da ne postupa u dobroj veri i kaže da Hamas ne veruje da SAD mogu ili da će izvršiti pritisak na Izrael da sklopi sporazum.,
Zvaničnik Hamasa tvrdi da Izrael šalje delegaciju bez prava glasa ili menja delegacije od jedne do druge runde razgovora, kako bi se ponovo počinjalo, te da je postavio nove uslove.
Izraelski zvaničnici nisu odmah odgovorili na te tvrdnje, ali je Izrael ranije porekao da sabotira pregovore i optužuje Hamas da to čini.
Hamdan je tokom intervjua u Dohi pokazao kopije predloga sporazuma i pisane odgovore Hamasa.
Po tome se vidi da je organizacija pokušala da doda kao garante Rusiju, Tursku i UN, ali da je Izrael uvek uključivao samo postojeće posrednike.
Hamdan je takođe rekao da je više puta Hamas prihvatao u celini ili veći deo predloga, ali da je Izrael to smesta odbijao ili ignorisao, te pokretao nove vojne operacije.
On je dodao da je direktor CIA Vilijam Berns u vreme nove operacije Rafu poručio Hamasu preko posrednika da će Izrael pristati na sporazum, ali da Amerikanci nisu bili u stanju da ubede Izraelce i on misli da nisu ni vršili pritisak.
Uz to je optužio Izrael da je pojačao napde na lidere Hamasa kada je organizacija u principu pristala na najnoviji predlog posrednika.
Najveći kamen spoticanja u razgvorima je kako i kada će privremeni prekid vatre postati stalan.