Sa više od 24 miliona ljudi širom sveta koji žive sa demencijom bez leka na vidiku, postoji mnogo fokusa na načine da se spreči i odloži kognitivno oštećenje. Nova studija sugeriše da teški simptomi menopauze kao što su talasi vrućine i depresija mogu negativno uticati na kognitivne funkcije kod žena u postmenopauzi.
Rezultati studije su objavljeni u članku „Teški simptomi menopauze povezani sa kognitivnim oštećenjem: istraživačka studija“, u časopisu Menopauza.
U kombinaciji sa našom starijom populacijom, dijagnoze demencije su u porastu. Procenjuje se da se svake godine dijagnostikuje 4,6 miliona novih slučajeva, što znači da jedna osoba ima dijagnozu demencije svakih sedam sekundi. To znači da se očekuje da će se slučajevi demencije udvostručiti svakih 20 godina, dostižući 81,1 milion do 2040. godine.
Dobra vest je da medicinski stručnjaci procenjuju da se 40 odsto slučajeva Alchajmerove bolesti, najčešćeg oblika demencije, može sprečiti ili, u najmanju ruku, odložiti. Zbog ove činjenice postoji veliko interesovanje za identifikaciju faktora rizika.
Nedavna istraživanja su se fokusirala na važnost estradiola u ženskom kognitivnom starenju. Pošto tranziciju u menopauzu karakteriše pad estrogena, žene u postmenopauzi su pod povećanim rizikom od demencije.
Nova studija koja je uključivala skoro 1.300 žena u kasnoj postmenopauzi iz devet zemalja Latinske Amerike sugeriše da su ozbiljni simptomi menopauze kao što su talasi vrućine, spavanje i poremećaji raspoloženja povezani sa kognitivnim oštećenjem. Nije poznato da li efikasno lečenje valunga hormonskom terapijom ili drugim odobrenim terapijama može pomoći u poboljšanju spoznaje u vidu pamćenja, pažnje, jezika i izvršne funkcije.
Na osnovu ovih rezultata, istraživači su zaključili da postoji složena interakcija između hormonalnih, životnih i sociodemografskih faktora koji utiču na kognitivno zdravlje.
„Ova studija je pokazala potencijalnu vezu između teških simptoma menopauze i kognitivnog oštećenja kod žena srednjih godina. Rezultati takođe ukazuju na zaštitni efekat nižeg indeksa telesne mase, višeg nivoa obrazovanja, fizičke vežbe, upotrebe hormonske terapije i seksualne aktivnosti na kogniciju, naglašavajući potencijal za ciljane intervencije za zaštitu i očuvanje kognitivnih funkcija kod žena u menopauzi“, kaže dr Stefani Faubion, medicinski direktor za The Menopause Societi.