Prema novoj studiji objavljenoj u časopisu npj Digitalna medicina, digitalni zdravstveni alati, uključujući mobilne aplikacije, veb lokacije i tekstualne poruke, mogu značajno poboljšati zdravlje i blagostanje korisnika. Analizom podataka od 206.873 osobe iz 47 različitih studija, istraživači su otkrili da ovi alati pomažu ljudima da budu aktivniji, povećaju broj koraka, i poboljšaju kvalitet ishrane i sna.
Studija, koju je vodio dr Ben Sing sa Univerziteta u Južnoj Australiji (UniSA), ukazuje da digitalne i mobilne intervencije mogu biti ključne u borbi protiv hroničnih bolesti, koje će, prema procenama, uzrokovati ekonomsko opterećenje od preko 47 biliona dolara do 2023. godine. Sa globalnom prevalencijom gojaznosti, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti, ovo istraživanje pokazuje da digitalni alati mogu značajno doprineti prevenciji ovih stanja.
„Sa porastom preventivnih hroničnih bolesti poput gojaznosti, kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa tipa 2, važno je pronaći efikasne mehanizme za smanjenje rizika“, izjavio je dr Sing. „Naša studija pokazuje da digitalni zdravstveni alati ne samo da povećavaju fizičku aktivnost i smanjuju sedentarno ponašanje, već i poboljšavaju ishranu i kvalitet sna.“
Istraživanje je identifikovalo dosledne rezultate u različitim starosnim grupama i zdravstvenim ponašanjima, što sugeriše da bi digitalne aplikacije mogle podržati šire kampanje javnog zdravlja. Iako istraživači preporučuju dalja istraživanja za bolje razumevanje uticaja među specifičnim grupama ljudi, čini se da su ove aplikacije korisne za sve korisnike.
„Uključivanjem digitalnih alata u svakodnevni život, veća je verovatnoća da će ljudi ostvariti pozitivne zdravstvene rezultate“, dodaje dr Sing. Sa širokom dostupnošću i popularnošću zdravstvenih aplikacija, ove tehnologije imaju potencijal da značajno doprinesu globalnom poboljšanju zdravlja.