Medijske organizacije u Senegalu organizovale su u utorak dan zamračenja u znak protesta protiv vladinih akcija za koje kažu da ih direktno ciljaju i da imaju za cilj ograničavanje slobode štampe u toj zapadnoafričkoj zemlji.
Televizijski ekrani su se ugasili na glavnim TV stanicama TFM, ITV i 7 TV, a radio stanice kao što su RFM i iradio su utihnule. Većina dnevnih novina nije objavila izdanja od utorka, osim Le soleil u vlasništvu vlade i privatnih provladinih ValfKuotidien i Ioor Ioor Bi.
Ovaj potez dolazi u trenutku kada rastu tenzije između medijskih organizacija i vlade, izazivajući međunarodnu zabrinutost zbog sloboda štampe u jednoj od najstabilnijih demokratija u Africi. Odvojeno, glavne medijske kompanije Senegala su godinama nagomilale ogromne dugove, ugrožavajući ekonomski opstanak sektora.
Senegalski savet distributera i izdavača štampe, organizacija koja predstavlja i privatne i javne medijske kompanije, tvrdila je da je vlada blokirala bankovne račune koji pripadaju medijima, navodno zbog dugovanja zaostalih poreza, „zaplenila opremu za proizvodnju“ i „jednostrano i nezakonito ukinula reklamni ugovori“.
Tvrdnje, objavljene u uvodniku u Le Kuotidien u ponedeljak, nisu mogle biti nezavisno proverene. Vladini zvaničnici nisu odmah bili dostupni za komentar.
„Skoro tri meseca, senegalska štampa je doživela jednu od najmračnijih faza svoje istorije“, napisala je organizacija u uvodniku.
U junu je premijer Senegala Usman Sonko, koji je preuzeo dužnost ranije ove godine, osudio ono što je opisao kao „proneveru javnih sredstava“ u medijskoj industriji.
Slučajevi policijske brutalnosti prema novinarima i hapšenja vladinih kritičara takođe su se povećali u Senegalu u poslednjih nekoliko godina, prema međunarodnoj organizaciji Reporteri bez granica, koja je pozvala senegalske vlasti da čuvaju slobodu štampe.
Grupa, poznata po svom francuskom akronimu RSF, kaže da je Senegal pao sa 49. na 94. mesto na svom Svetskom indeksu slobode štampe, godišnjem rangiranju zemalja koje procenjuju više faktora, uključujući sposobnost novinara za rad i bezbednost, u poslednje tri godine .
„Novinari nisu dovoljno zaštićeni kada rade svoj posao, a političari ne igraju svoju ulogu u tom pitanju“, rekao je za Asošijeted pres Sadibu Marong, šef RSF-a za Zapadnu Afriku. „Još gore, političke snage su ugrozile pravo na informisanje i informisanje.“