Prema najnovijem izveštaju objavljenom u The Lancet, skoro polovina svih slučajeva demencije može biti odložena ili potpuno sprečena rešavanjem 14 ključnih faktora rizika, uključujući gubitak vida i visok nivo holesterola. Globalna prevalencija demencije, koja trenutno pogađa oko 57 miliona ljudi, mogla bi se smanjiti za 45% ako bi se ovi rizici uspešno adresirali.
Izveštaj, koji je rezultat saradnje između međunarodnih stručnjaka predvođenih profesorom psihijatrije dr Džilom Livingston, potvrđuje 12 prethodno prepoznatih faktora rizika i dodaje dva nova: gubitak vida i visok nivo LDL holesterola. Ova istraživanja naglašavaju potrebu za ambicioznim pristupima u prevenciji i smanjenju rizika od demencije, kao i za podršku kvalitetu života onih koji već žive sa ovom bolešću.
Studiom je utvrđeno da bi smanjenje ovih 14 rizika moglo dovesti do značajnog smanjenja broja novih slučajeva demencije širom sveta, sa posebnim fokusom na zemlje sa niskim i srednjim prihodima gde je prevalencija demencije u porastu.
Izveštaj takođe ističe da nefarmakološki pristupi, poput prilagođenih aktivnosti, mogu poboljšati kvalitet života ljudi sa demencijom. Preporuke uključuju primenu preventivnih mera na nivou pojedinca, zajednice i politike tokom čitavog životnog veka.
„Brzi rast starenja populacije širom sveta je značajan trijumf, ali i naglašava potrebu za prevencijom demencije,“ kaže dr Livingston. „Naš izveštaj pruža jasne smernice za javno zdravlje i istraživanje, kao i preporuke za kliničare i kreatore politike u borbi protiv demencije.“
Ovaj ažurirani izveštaj pruža nova saznanja i smanjuje nedoumice o faktorima rizika za demenciju, naglašavajući važnost daljeg istraživanja i implementacije preventivnih strategija.