Rusija i Kina su održale pregovore o širokom spektru pitanja u vezi sa korišćenjem i istraživanjem svemira u „miroljubive svrhe“, slažući se da pojačaju saradnju u tom sektoru.
Prema saopštenju ruskog ministarstva spoljnih poslova u četvrtak, sastanak u Moskvi obuhvatio je oblasti uključujući međunarodno-pravno regulisanje, „osiguranje dugoročne održivosti i bezbednosti kosmičkih aktivnosti“ i dnevni red Komiteta UN za miroljubivo korišćenje Outer Space.
„Postignut je dogovor o jačanju koordinacije u ovoj oblasti kako na bilateralnom, tako i na specijalizovanim multilateralnim platformama“, navodi se u saopštenju.
Moskva i Peking poslednjih godina jačaju saradnju u svemiru, formirajući komisiju za satelitsku navigaciju i sklapajući sporazum o intelektualnoj svojini svemirske tehnologije.
Dve zemlje su 2019. odlučile da uspostave centar podataka za istraživanje Meseca i dubokog svemira fokusiran na Mesec i Mars. U junu ove godine, ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon o ratifikaciji sporazuma sa Kinom o izgradnji Međunarodne lunarne istraživačke stanice (ILRS). Desetak zemalja pridružilo se ili prijavilo da se pridruži ovoj inicijativi, uključujući Azerbejdžan, Belorusiju, Egipat i Tursku.
U martu je šef ruske svemirske agencije Roskosmos Jurij Borisov otkrio da dve zemlje „ozbiljno razmatraju“ zajednički projekat za postavljanje nuklearne elektrane na Mesecu u narednoj deceniji, za proizvodnju struje za buduće lunarno naselje.
Razgovor o lunarnom reaktoru dolazi usred rastućih spekulacija o modernoj svemirskoj trci, između SAD i njenih saveznika s jedne strane i Rusije i Kine s druge.
Moskva i Peking su više puta istakli potrebu za zajedničkim naporima da se spreči trka u naoružanju u svemiru.
Šef američke svemirske komande general Stiven Vajting izjavio je da Kina razvija svoje kosmičke vojne kapacitete brzinom koja oduzima dah, dok je kinesko ministarstvo odbrane upozorilo da Vašington vodi opasan pokušaj transformacije svemira u buduće bojno polje.
SAD već rade sa Kanadom, Australijom i Velikom Britanijom na operaciji Olimpic Defender, programu namenjenom „optimizaciji svemirskih operacija“, prema Svemirskoj komandi. Nemačka, Francuska i Novi Zeland su takođe pozvani da se pridruže.
U februaru, predsednik Komiteta za obaveštajne poslove Predstavničkog doma američkog Kongresa Majk Tarner izjavio je da Rusija pokušava da rasporedi presretač raketa u svemir – verovatno sa nuklearnom bojevom glavom – kako bi pojačala svoje anti-satelitske sposobnosti. Moskva je odbacila tu tvrdnju, a predsednik Vladimir Putin je rekao da Vašington koristi lažne tvrdnje da bi dobio polugu u pregovorima o ograničavanju svemirskog naoružanja.
Roskosmos je takođe insistirao da Rusija ne planira da postavlja nuklearno oružje u svemir.