Leto je sezona koja privlači ljubitelje prirode da se opreme dvogledima i krenu u potragu za divljim životinjama poput ptica, medveda i mačaka. Ovaj vid zabave doživljava značajan porast interesovanja, posebno među pripadnicima crnačkih, starosedelačkih i obojenih zajednica.
Studija objavljena u časopisu People and Nature pruža novu perspektivu na faktore koji motivišu i podržavaju učešće u ovakvim aktivnostima.
Kelsi Dženings, vodeći autor studije i student doktorskih studija na Virginia Tech College of Natural Resources and Environment, ističe da je njihov pristup istraživanju usmeren na razumevanje šta podstiče ljude da se uključe u ovu vrstu aktivnosti, umesto da se fokusira samo na nedostatke.
Na osnovu nacionalne ankete sprovedene među oko 17.000 posmatrača divljih životinja različitih etničkih i rasnih grupa, studija je identifikovala nekoliko ključnih zaključaka.
Dženings naglašava potrebu za daljim istraživanjem koje će istražiti učešće i pristup ovakvim aktivnostima kroz prizmu iskustava marginalizacije.
Nalazi ove studije doprinose globalnom cilju održivog razvoja, posebno u smanjenju nejednakosti kroz povećanje inkluzije u zajednicama.
Perspektiva zasnovana na imovini, kako ističe docent Villandia Chaves, ključna je za razumevanje i podršku uključivanju entuzijasta divljih životinja. Prepoznavanje imovine na koju se ljudi oslanjaju da bi učestvovali u ovakvim aktivnostima može doprineti efikasnijim programima i većem učešću u rekreaciji na otvorenom.
Dženings, koja je pre dolaska na Virginia Tech radila kao specijalista za urbane terene u Minesoti, ističe važnost pristupačnosti prirode svim zajednicama, bez obzira na njihovu rasnu ili etničku pripadnost.
Njen dalji rad će se fokusirati na istraživanje proizvodnje javorovog sirupa pogodnog za ptice, pod mentorstvom vanredne profesorke Ešli Dejer, takođe autora ove studije.