Vojni sud Konga izrekao smrtnu kaznu lideru pobunjeničke koalicije i još 25 osoba

Vojni sud Konga izrekao smrtnu kaznu lideru pobunjeničke koalicije i još 25 osoba

Vojni sud u Kongu osudio je u četvrtak 25 ljudi, uključujući lidera pobunjeničke koalicije, na smrt nakon visokoprofilnog televizijskog suđenja koje je počelo krajem prošlog meseca.

Kornej Nanga, lider Alijanse Fleuve Kongo, ili AFC, proglašen je krivim za ratne zločine, učešće u pobuni i izdaju. Naanga i još 19 optuženih osuđenih na smrt nisu prisustvovali suđenju jer su trenutno u bekstvu.

„Ova mučna sudska saga jača našu borbu za demokratsku normalnost u Kongu“, rekao je Nanga za Asošijeted pres u tekstualnoj poruci sa nepoznate lokacije.

AFC je političko-vojni pokret koji je Nanga pokrenuo u decembru sa ciljem da ujedini naoružane grupe, političke partije i civilno društvo protiv vlade Konga. Jedan od njenih najpoznatijih članova je M23, naoružana grupa optužena za masovna ubistva u višedecenijskom sukobu u istočnom Kongu.

Predsednik Konga Feliks Čisekedi, zajedno sa stručnjacima iz SAD i UN, optužuje susednu Ruandu da daje vojnu podršku M23. Ruanda negira tu tvrdnju, ali je u februaru efektivno priznala da ima trupe i raketne sisteme u istočnom Kongu kako bi zaštitila svoju bezbednost, ukazujući na gomilanje kongoanskih snaga u blizini granice.

Odluka suda protiv Nangae usledila je nakon najave primirja između Konga i Ruande prošle nedelje nakon pregovora uz posredovanje Angole. Prekid vatre stupio je na snagu u nedelju, ali su izgledi slabi jer prethodna primirja nisu trajala duže od nekoliko nedelja, a borbe su već nastavljene blizu granice sa Ugandom.

Smrtna kazna protiv Nangaa mogla bi biti način da se ima više uticaja u mogućim budućim pregovorima sa Ruandom ili samim oružanim grupama, rekao je Ivon Muja, istraživač konflikta na Univerzitetu Saint Paul.

Višedecenijski sukob u istočnom Kongu proizveo je jednu od najgorih humanitarnih kriza na svetu, sa preko 100 naoružanih grupa koje se bore u regionu, većinom za zemljište i kontrolu rudnika sa vrednim mineralima. Neki se bore da pokušaju da zaštite svoje zajednice.

Mnoge grupe su optužene za masovna ubistva, silovanja i druga kršenja ljudskih prava.

Nasilje je raselilo oko 7 miliona ljudi, uključujući hiljade koje žive u privremenim kampovima. Mnogi drugi su van domašaja pomoći.