Visoki diplomati koji predstavljaju Sjedinjene Američke Države i Veliku Britaniju u Japanu neće prisustvovati ceremoniji komemoracije u Nagasakiju zbog odluke organizatora da ne pozovu izraelskog ambasadora. Britanska ambasadorka, Džulija Longbotom, saopštila je svoju odluku na konferenciji za novinare, ističući da je reakcija gradskih vlasti na isključivanje Izraela sa ceremonije bio ključni faktor. Japanski zvaničnici su izrazili nameru da vrše pritisak na Izrael kako bi postigao prekid vatre u vojnoj operaciji u Gazi.
Longbotom je naglasila da je izostavljanje Izraela bilo pogrešno, imajući u vidu da su Rusija i Belorusija takođe izostavljene sa komemoracije zbog situacije u Ukrajini. Grad Nagasaki nije pozvao ove dve zemlje na godišnju ceremoniju, a lokalni mirovni aktivisti su kritikovali kancelariju gradonačelnika zbog navodnih dvostrukih standarda u vezi sa Izraelom.
Američki ambasador u Japanu, Rahm Emanuel, takođe će izostati sa ceremonije, navodeći da ne želi da politizuje događaj. Umesto toga, prisustvovaće manjoj ceremoniji u Tokiju, dok će niži zvaničnik iz konzulata u Fukuoki zastupati ambasadora.
Predstavnici Australije, Italije, Kanade i Evropske unije će, prema navodima, slediti primer SAD i Velike Britanije.
Gradonačelnik Širo Suzuki je ponovio svoju odluku da ne pozove izraelskog ambasadora na Memorialu mira u Nagasakiju, ističući da je to odluka zasnovana na želji da se ceremonija održi mirno i dostojanstveno. Izraelski izaslanik je izrazio žaljenje zbog situacije.
Nagasaki je bio drugi japanski grad koji je pretrpeo nuklearni napad tokom Drugog svetskog rata od strane američke vojske. Zvaničnici u Hirošimi pozvali su Izrael da prihvati prekid vatre, ali nisu uspeli da pozovu ambasadora na godišnju ceremoniju komemoracije 6. avgusta.
Japanski premijer, Fumio Kišida, izbegao je da pomene ulogu SAD u nuklearnim napadima tokom svog govora u Memorijalnom parku mira u Hirošimi.