Dugačak pasulj otporan na klimu, hranljiv, nažalost je podložan lisnim ušima i nematodama. Stvaranjem četiri nove sorte pasulja otporne na štetočine, naučnici imaju za cilj da smanje oslanjanje farmera na pesticide.
Ove nove sorte i metode koje se koriste za njihov razvoj su detaljno opisane u novom radu objavljenom u Journal of Plant Registrations.
Dugi pasulj je popularan u Aziji, Africi i među azijskim imigrantskim zajednicama u SAD-u. Takođe se naziva pasulj dugim jardom jer može narasti do skoro 36 inča u dužinu, ove biljke mogu izdržati visoku toplotu i vlagu. Međutim, ono što ne mogu da podnesu su štetočine.
„Sve lokalne sorte dugog pasulja, do sada, bile su podložne lisnim ušima i nematodama u korenu“, rekao je biljni genetičar sa Univerziteta u Riversajdu Bao Lam Huin, prvi autor rada.
Lisne uši napadaju lišće pasulja i mogu ubiti celu biljku ili učiniti pasulj neupotrebljivim. Što je još gore, lisne uši retko napadaju samo jednu vrstu biljke. „Veoma je teško kontrolisati lisne uši, jer one mogu da se kreću od useva do useva na raznovrsnim farmama“, rekao je Huin.
Slično razorne, nematode sa korenovim čvorovima stvaraju abnormalne izrasline zvane žuči na korenu kako bi izvukle hranljive materije. Ovo smanjuje upijanje vode i hranljivih materija od strane biljke, što rezultira manjim brojem pasulja. Ovi napadi takođe ostavljaju biljke podložnim truljenju i drugim mikrobnim bolestima.
Da bi saznali više o strategijama upravljanja štetočinama, Huinh i njegov istraživački tim su kontaktirali grupu pretežno uzgajivača dugog pasulja Hmong preko UC Cooperative Ektension u Fresnu, Kalifornija. Istraživači su otkrili da dugi pasulj zahteva najviše pesticida od svih njihovih useva.
„Lokalni potrošači su svesni koliko se ovaj pasulj prska, pa nerado kupuju pasulj. Shodno tome, farmeri se bore da prodaju ovaj proizvod“, rekao je Huin. „Naša ideja je bila da razvijemo otporne sorte ne samo da bismo smanjili količinu pesticida već i da bismo pomogli da se vrati tržište dugog pasulja. Srećom, Ministarstvo za hranu i poljoprivredu Kalifornije je podržalo ovu ideju.“
CDFA je obezbedio više od 400.000 dolara za istraživače da razviju ove nove sorte tokom perioda od 32 meseca, u saradnji sa Cooperative Ektension Univerziteta Kalifornije i farmerima u Fresnu. Tim je ukrstio lokalni dugi pasulj sa afričkim kravljim graškom poznatim po otpornosti na ove štetočine.
Rezultat su tri vrste dugog pasulja koje su mnogo otpornije na lisne uši i jedna sorta koja odbija nematode u korenu. „Sorte otporne na nematode mogu se uzgajati u rotacijama kako bi bile korisne za druge useve, jer bi mogle pomoći u suzbijanju populacija nematoda na poljima na kojima su zasađene“, rekao je Huinh. „Bez ovakvih biljaka, farmeri bi morali da koriste nematicid za kontrolu crva.“
Jedna od ovih novijih sorti pasulja ima kraće stabljike, tako da joj neće biti potrebna rešetka kada poraste. To ga čini mnogo pogodnijim za mehaničku žetvu. Zrna konvencionalnih sorti moraju se brati ručno, jedno po jedno, jer zahtevaju rešetke, a to otežava mašinama da zahvate mahune. Mašinska berba će dodatno smanjiti troškove proizvodnje pasulja.
U budućnosti tim planira da razvije sorte koje su otporne na obe vrste štetočina. U međuvremenu, istraživački tim se obraća poljoprivrednicima u Centralnoj dolini kako bi ih upoznao sa novim sortama.
„Želimo da uzgajivači vide sve prednosti ovih novih sorti, kao što su čistiji vazduh od manje pesticida, jeftinija proizvodnja, sigurnija hrana i, nadamo se, povećana potražnja“, rekao je Huinh.