Sa povećanjem etničkog maltretiranja u školama usled globalizacije i veće raznolikosti, dr Nalini Prakaš sa Univerziteta Drekel razvila je specijalizovani program terapije plesom i pokretom (DMT) kako bi se suočila sa ovim izazovima. Istraživanje je pokazalo da DMT može poboljšati empatiju, odnose sa vršnjacima i kulturnu samoefikasnost među rasno i etnički raznolikim učenicima.
Nedavno objavljeni rezultati u časopisu Otvorene društvene i humanističke nauke pokazali su da program DMT-a ima pozitivan uticaj na međuljudske veze, emocionalnu i socijalnu inteligenciju, kao i kulturnu svest učenika. Studija je obuhvatila tri srednje škole u Vašingtonu i Filadelfiji, gde su učenici učestvovali u deset nedeljnih sesija.
Program je uključivao aktivnosti koje su se fokusirale na empatiju i izgradnju odnosa, koristeći muziku i kreativne pokrete. Učesnici su primetili poboljšanja u vezi sa međukulturalnim odnosima i emocionalnim razumevanjem, iako kvantitativni podaci nisu pokazali značajne promene tokom vremena.
„Ključni elementi DMT-a, kao što su refleksija ogledanja i ritmičko kretanje, verovatno su doprinosili razvoju grupne kohezije i pozitivnim psihosocijalnim ishodima,“ izjavila je Prakaš. „Ova studija doprinosi postojećim istraživanjima i može poboljšati pristupe prevenciji nasilja u školama.“
Istraživanje je takođe naglasilo da je DMT posebno efikasan u školama sa kulturnim razlikama i jezičkim barijerama, pružajući neverbalne i kreativne metode za izgradnju pozitivnih odnosa među vršnjacima.
Prakaš se nada da će ovo istraživanje inspirisati buduća istraživanja sa većim uzorcima i dužim trajanjem programa. Prema povratnim informacijama, program je takođe pomogao u smanjenju akademskog stresa i poboljšao koncentraciju u učionici. „Redovno uključivanje DMT-a u škole moglo bi pružiti učenicima jedinstvenu priliku za istraživanje međukulturalnih odnosa kroz ples i pokret,“ dodala je Prakaš.