Na Olimpijadi u Parizu prošle nedelje, preliminarni bokserski meč u kategoriji do 66 kg između Alžirke Imane Kelif i Italijanke Angele Karini izazvao je veliku pažnju zbog povlačenja Karini nakon snažnog udarca u lice. Karini je nakon meča plakala i izjavila da je osećala da je „nepravedno pogođena“ i nikada nije bila „tako teško pogođena“.
Ovaj incident izazvao je značajnu medijsku pompu, s novinarima i komentarima koji su postavili pitanja o politikama Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) i izneli netačne tvrdnje o rodnom identitetu Khelif.
Imane Khelif se identifikuje kao žena od rođenja i nikada nije bila transrodna. Ima zvanične dokumente koji potvrđuju njen identitet kao žene, u skladu sa kriterijumima MOK-a za rodnu klasifikaciju boksera.
Međunarodna bokserska asocijacija (IBA), koja je ranije imala problema s transparentnošću i etikom, dovela je u pitanje rodni identitet Khelif i drugih sportista, ali je to izazvalo kritike zbog neetičkih praksi i nedostatka dokaza.
Nakon incidenta, IBA je ponudila isplatu Karini i njenom treneru u iznosu od 100.000 dolara, kao iznos sličan onom dodeljenom olimpijskom šampionu.
Khelif je na sve optužbe odgovorila jasno, ukazujući na netačnost tvrdnji i podsećajući na svoje dosadašnje sportske rezultate. Karini se izvinila Khelifu zbog svoje reakcije i zlostavljanja koje je usledilo, izražavajući želju da je „zagrliti“ kada se ponovo sretnu.
Ova kontroverza je osvetlila pitanja oko etike i prakse testiranja rodnog identiteta u sportu. MOK je 1999. godine obustavio zastarele prakse testiranja, ali se i dalje javljaju sporni pristupi kod nekih sportskih organizacija.
Nedavna pažnja na sportistkinje koje se suočavaju sa kritikama zbog svog izgleda i uspeha ukazuje na veće izazove u sportu, uključujući i pitanje sistematskog zlostavljanja i zaštite sportistkinja. Kontroverza sa Khelif i Ju-Ting takođe naglašava tekuće izazove u postizanju rodne ravnoteže i pravičnosti u sportu.