Kambodžanski premijer Hun Manet pokrenuo je u ponedeljak kontroverzni projekat kanala vredan 1,7 milijardi dolara koji ima za cilj da obezbedi novu vezu od reke Mekong do mora.
Na predstavljanju u Prek Takeu, jugoistočno od glavnog grada Pnom Pena, Manet je nazvao projekat od 180 kilometara „istorijskim“, jer je vatromet pucao u vazduh i zvučali bubnjevi.
„Moramo da izgradimo ovaj kanal po svaku cenu“, rekao je on.
Kada bude završen, kanal Funan Tečo će ići od mesta na reci Mekong, oko sat vremena vožnje jugoistočno od Pnom Pena, do mora u Tajlandskom zalivu.
Ali projekat je obavijen neizvesnošću, uključujući i njegovu glavnu namenu – bilo za transport ili navodnjavanje – ko će ga finansirati i kako će uticati na tok Mekonga – jedne od najdužih reka na svetu.
Zaštitnici prirode već dugo upozoravaju da je reka, koja podržava do četvrtine svetskog ulova slatkovodne ribe i polovinu proizvodnje pirinča u Vijetnamu, u opasnosti od infrastrukturnih projekata, zagađenja, iskopavanja peska i klimatskih promena.
Kambodža, Laos, Vijetnam i Tajland su potpisnici sporazuma o reci Mekong iz 1995. godine, koji reguliše raspodelu rečnih resursa.
Kambodža je obavestila Komisiju reke Mekong (MRC) o svojim planovima za kanal, ali Vijetnam želi više informacija o projektu.
Pnom Pen tvrdi da projekat utiče samo na pritoku Mekonga i stoga zahteva samo obaveštenje koje je već podneo.
Kanal, jedan od infrastrukturnih projekata bivšeg premijera Hun Suna, smatra se nacionalnim poduhvatom koji podstiče izgradnju podrške za njegovog naslednika i sina Huna Maneta.
Hun Sen, koji je vladao Kambodžom više od tri decenije i koji je u ponedeljak proslavio svoj rođendan, opisao je kanal kao da zemlji daje „nos kroz koji može da diše“.
Vlada kaže da će projekat ponuditi alternativu za kontejnerske brodove koji trenutno prelaze u Vijetnam pre nego što krenu na more, omogućavajući Kambodži da zadrži prihode od transporta u zemlji.
Kaže da planira ekonomske zone uz reku duž rute za koje kaže da bi mogle da stvore desetine hiljada radnih mesta za zemlju, koja je među najsiromašnijim u jugoistočnoj Aziji.
Prošle godine, China Road and Bridge Corporation (CRBC), kineski građevinski gigant koji je finansirao drugu infrastrukturu u Kambodži, pristao je na studiju izvodljivosti projekta.
Kambodžanski zvaničnici su nagovestili da bi kineska državna kompanija mogla da finansira deo kanala, ali CRBC nije objavio svoju studiju niti se javno obavezao.
Dok je Kambodža blizak saveznik Pekinga, Hun Sen je negirao da će kanal biti deo infrastrukturnog plana Kine Pojas i put.