Anegdotski dokazi sugerišu da osobe sa autizmom pokazuju veću sklonost ka uživanju u društvenim igrama u poređenju sa većinom, a rezultati dve nove studije pružaju uvid u razloge za ovakvo ponašanje. Tim istraživača sa Univerziteta u Plimutu i Univerziteta Edž Hil u Velikoj Britaniji sproveo je pet odvojenih analiza kako bi istražio popularnost društvenih igara među osobama sa poremećajem autističnog spektra (ASD) i vrstu iskustva koje ove igre pružaju.
Rezultati istraživanja pokazuju da su ljubitelji društvenih igara češći među osobama sa ASD-om. U anketi sprovedenoj među 1.603 ispitanika, 7% je bilo autističnih, iako autistične osobe čine oko 1% populacije u celini. Dodatno, intervjuisanjem osoba sa ASD-om istraživači su otkrili da društvene igre pomažu u smanjenju socijalne anksioznosti, koja je češća kod osoba sa autizmom u poređenju sa opštom populacijom. Struktura igara pruža jasne smernice i zahteva manje potrebe za neobaveznim razgovorima.
Psiholog Grej Aterton sa Univerziteta u Plimutu ističe da su društvene igre bezbedan i koristan hobi za mnoge osobe sa autizmom te da rezultati istraživanja pružaju uvid u razloge zašto je to tako. Igre poput Codenames, Dikita, One Night Ultimate Verevolf i Spifall pružaju stimulativno i utešno iskustvo za igrače sa autizmom, prema izveštajima autora zasnovanim na intervjuima sa hobistima na ploči koji imaju dijagnozu autizma.
Nadalje, istraživači su pratili male grupe autističnih osoba dok su igrale društvene igre tokom pojedinačnih sesija ili dužeg vremenskog perioda, otkrivajući koristi u izgradnji nezavisnosti, samopouzdanja i razvijanju društvenih veza među igračima. Ove igre pružaju autističnim osobama mogućnost da se udube u svoja interesovanja koja im pružaju osećaj postignuća i predvidljivosti.
Autori istraživanja ističu da društvene igre mogu predstavljati oblast izazova i snaga za autistične osobe. Takođe, istraživanje je usmereno ka detaljnijem istraživanju benefita koje društvene igre pružaju osobama sa autizmom, s obzirom da su strukturirane, predvidljive i pomažu u jačanju socijalnih veza kroz jasno definisane okvire.
Psiholog Liam Kros sa Univerziteta u Plimutu ističe važnost prilagođavanja postojećih igara kako bi bile pristupačnije i ugodnije za osobe sa autizmom. Istraživači planiraju dalja istraživanja s ciljem podrške blagostanju koje društvene igre pružaju osobama sa autizmom, pri čemu se fokusiraju na razvijanje igara koje bi mogle dodatno unaprediti iskustvo igranja za ovu populaciju.