Tokom takmičenja u surfovanju na Olimpijadi u Parizu, surfere su pratili napukli šlemovi, zašivena koža i provere za potres mozga dok su se suočavali sa podmuklim talasima Teahupo’oa na Tahitiju u potrazi za zlatom.
Iako su talasi imali veliki intenzitet i izazivali poništavanje, surferi su se osećali sigurnije zahvaljujući timu za bezbednost na vodi – grupi visokokvalifikovanih lokalnih radnika koji patroliraju sa džet skijem, upravljaju čamcima i neprekidno procenjuju uslove okeana sa osmatračnice. Ova patrola je omogućila surferima da se upuste u teške talase sa većim samopouzdanjem u svoje sposobnosti da izađu nepovređeni.
Talasi Teahupo’oa su poznati po svojoj opasnosti, a koralni greben koji se nalazi neposredno ispod površine okeana može biti smrtonosan. „To je super opasno. Ljudi ne shvataju da je to najopasnije mesto na svetu… tako da sam zaista srećan što sam u jednom komadu,“ izjavio je surfer Džek Robinson iz Australije nakon pobede u trećem kolu.
Iako do sada nije bilo ozbiljnih povreda tokom takmičenja, nekoliko sportista je zadobilo šavove, krvave ogrebotine ili velike modrice. Patrole za bezbednost na vodi su često intervenisale, izvodeći surfere iz opasnih situacija.
Lokalni francuski polinezijski surfer Mišel Bourez, koji je ranije učestvovao na Olimpijadi u Tokiju, istakao je značaj patrole: „Oni su kao anđeli čuvari. Stavljaju svoj život na kocku da bi nas spasili.“
Patrole za bezbednost na vodi nisu samo za surfere; one pomažu i operaterima kamera i drugim članovima tima da ostanu bezbedni. Svaki dan počinje brifingom o uslovima okeana, a posada za vodu je u stalnom kontaktu sa patrolom koja prati sve promene i osigurava bezbednost tokom takmičenja.
„Bezbednost na vodi nije samo za surfere. Moj posao je da sve zaštitim,“ rekao je Puatea Elis, radnik za bezbednost na vodi na Olimpijadi.