Bokserka Imane Kelif iz Alžira osvojila je medalju na Olimpijskim igrama u Parizu u subotu, nakon naporne borbe u kojoj je pobedila Anu Luku Hamori iz Mađarske u četvrtfinalu. Imane Kelif se suočila sa kontroverzama vezanim za njeno polni identitet, koje su eskalirale u sve veći sukob oko pravila i identiteta u sportu. Nakon što je udobno pobedila Hamori sa 5:0, Kelif je osigurala najmanje bronzanu medalju na svojoj drugoj Olimpijadi, uprkos prethodnim problemima sa visokin testosteronom i diskvalifikacijama.
Kelif je postala predmet rasprava zbog tvrdnji Međunarodne bokserske asocijacije da je bila suspendovana zbog visokog nivoa testosterona, što je dovelo do sumnji i negativnih komentara o njenom rodu. Ova situacija je izazvala široku debatu o rodnim identitetima i inkluziji u sportu, sa nekim javnim ličnostima, poput Donalda Trampa i J.K. Rouling, koji su netačno tvrdili da je Kelif transrodna osoba ili muškarac.
Na Olimpijadi u Parizu, koja je bila posvećena inkluziji i raznolikosti, komentari mržnje usmereni ka Kelif su zabrinuli LGBTK+ zajednicu i podržavaoce inkluzivnosti u sportu. Nakon pobede, Kelif je emotivno reagovala, što je bila svojevrsna katarza za nju i njen tim, dok je publiku ostavila u suzama i uzvicima podrške.
Bokserski savez Mađarske je najavio nameru da se žali Međunarodnom olimpijskom komitetu zbog odluke da se borba nastavi, ali je ipak dozvolio Hamori da se takmiči. Nakon meča, mađarski član MOK-a je izrazio ponos zbog borbe i upornosti Hamori, ističući važnost hrabrosti u sportu.
Predsednik MOK-a, Tomas Bah, stao je u odbranu Kelifa i drugog boksera, Lin Ju-tinga, naglašavajući da su oboje žene rođene i odgajane kao žene, te da je njihova diskvalifikacija prošle godine bila nepravedna. Bah je istakao važnost poštovanja identiteta sportista i nedvosmisleno potvrdio da su Kelif i Lin žene koje zaslužuju pravo takmičenja.
U subotu, Kelif je agresivno bila u ringu protiv Hamori, dominirajući tokom meča i osiguravajući pobedu na svih pet sudijskih karata. Njena veština i odlučnost su bile vidljive tokom borbe, što je rezultiralo zasluženom pobedom i plasmanom u polufinale.
Olimpijski boks u Parizu doživeo je značajnu promenu u učešću žena, postižući rodni paritet i pružajući priliku za medalje mnogim bokserima sa samo dve pobede. Inkluzivnost i raznolikost su postali centralne vrednosti Olimpijskih igara, naglašavajući važnost poštovanja identiteta i prava svakog sportiste.