Generalni sekretar UN-a je podsetio na stradanje Roma i Sinta tokom Drugog svetskog rata, naglašavajući da je u noći 2. avgusta 1944. godine u koncentracionom logoru Aušvic-Birkenau ubijeno oko 4.300 pripadnika ovih zajednica. Ukupno, tokom rata je preminulo oko pola miliona Roma i Sinta, što je predstavljalo značajan deo njihove populacije.
U svom obraćanju, generalni sekretar je istakao značaj hrabrog otpora preživelih Roma i Sinta. On je takođe ukazao na činjenicu da ove zajednice i dalje trpe diskriminaciju u različitim delovima sveta, ne samo u Evropi. Ekstremističke grupe šire govor mržnje, što dodatno marginalizuje ove zajednice i sije strah i podelu.
Pozivajući na jedinstvo, generalni sekretar je istakao važnost borbe protiv netrpeljivosti u svim njenim oblicima. Visoki komesar UN-a za ljudska prava, Folker Tirk, je takođe upozorio na opasnosti koje proističu iz mržnje i dehumanizacije.
Tirk je naglasio da diskriminacija i marginalizacija i dalje postoje u savremenom društvu, ističući ozbiljne izazove sa kojima se Romi suočavaju u Evropi. Podaci istraživanja sprovedenog širom EU pokazuju da je značajan broj Roma doživeo neki oblik uznemiravanja zasnovanog na mržnji, dok je većina izložena riziku od siromaštva.
Na Međunarodni dan holokausta Roma, održana je komemorativna manifestacija u Nacionalnom istorijskom i memorijalnom rezervatu Babin Jar povodom obeležavanja 80. godišnjice masovnih ubistava nacista u Kijevu.