Zbog starenja jajnika, plodnost žene postepeno opada i ona na kraju ulazi u menopauzu. Početak menopauze dovodi žene u značajno veći rizik od raznih bolesti kao što su kardiovaskularne bolesti i osteoporoza.
Nova studija sugeriše da je kraći reproduktivni životni vek povezan sa većim rizikom od multimorbiditeta. Rezultati ankete objavljeni su na mreži u Menopauzi u članku pod naslovom „Povezivanje reproduktivnog životnog veka i multimorbiditeta među kineskim ženama u postmenopauzi“.
Efekat reproduktivnih faktora na zdravlje žena postao je fokus interesovanja i proučavanja poslednjih godina. Prethodne studije su identifikovale jajnike kao jedan od organa koji najranije i najbrže stare u ženskom telu. Ovaj proces starenja dovodi do toga da žene uđu u menopauzu – obično oko 50 godina.
Prethodne studije su dodatno istraživale povezanost starosti u menarhi i menopauzi sa zdravstvenim ishodima žena, uključujući njihovu vezu sa rizikom od kardiovaskularnih bolesti. Jedna velika studija koja je uključivala više od 120.000 žena u postmenopauzi povezala je dužinu reproduktivnog životnog veka sa rizikom od moždanog udara.
Trajanje između menarhe i menopauze odražava trajanje izloženosti endogenim estrogenima. Generalno, što je duže trajanje, to je manji rizik od bolesti i veća je verovatnoća da će žena duže živeti.
Ova nova studija koja uključuje više od 1.300 Kineskinja u postmenopauzi sa prosečnim reproduktivnim životnim vekom od 34 godine jedna je od prvih koja proučava povezanost između reproduktivnih faktora i multimorbiditeta, što se odnosi na prisustvo dve ili više hroničnih bolesti. Značajno je da su prethodne studije pokazale da je multimorbiditet značajno veći kod žena nego kod muškaraca.
Za potrebe ove studije, učesnici su podeljeni u četiri kvartila na osnovu trajanja njihovog reproduktivnog životnog veka (K1, ≤32 godine; K2, 33–34 godine; K3, 35–37 godina; i K4 ≥38 godina).
Rezultati studije su potvrdili da što je duži reproduktivni životni vek, to je manji rizik od multimorbiditeta, tako da žene u postmenopauzi u K3 i K4, koje su imale najduži reproduktivni vek, imaju manje šanse da imaju multimorbiditet u poređenju sa onima u K1, koje su imale najkraći reproduktivni vek. . Studija je takođe otkrila linearni trend da što je duži reproduktivni životni vek, manji je rizik od multimorbiditeta.
Zbog rezultata studije, istraživači sugerišu da zdravstveni radnici treba da pregledaju i procene reproduktivne faktore kako bi identifikovali visokorizične osobe.
„Ova studija ističe sve veći broj dokaza koji povezuju trajanje reproduktivnog životnog veka kod žena sa zdravstvenim ishodima kao što su kardiovaskularne bolesti i mortalitet“, kaže dr Stefani Faubion, medicinski direktor za The Menopause Societi.
„Ono što ostaje nejasno i treba dalje proučavati je pravac povezivanja. Drugim rečima, da li prisustvo više hroničnih bolesti dovodi do toga da jajnik prestane da funkcioniše ranije, ili su hronične bolesti rezultat ‘tajminga’ jajnika?“