Tim istraživača, uključujući kolege sa Fakulteta farmaceutskih nauka Univerziteta u Tokiju, sproveo je studiju koja se fokusirala na prenošenje gena običnih voćnih mušica iz organizama koji imaju sposobnost regeneracije tela. Ovo istraživanje je otkrilo da je prenos određenog gena mogao da suzbije probleme u crevima povezane sa starenjem kod voćnih mušica, koje inače ne poseduju sposobnost regeneracije. Njihovi nalazi ukazuju na to da proučavanje gena specifičnih za organizme sa visokom regenerativnom sposobnošću može pružiti nova saznanja o omladinićenju matičnih ćelija i produženju zdravog životnog veka različitih organizama.
Ova studija je objavljena u BMC Biologi, a istraživači su istakli važnost istraživanja dugovečnosti i očuvanja zdravlja. Iako ideja o regeneraciji ljudskog tela može delovati kao naučna fantastika, napredak u oblasti regenerativne medicine je neosporno prisutan, čak i kada su eksperimenti za sada ograničeni na voćne mušice.
Profesor Iuichiro Nakajima ističe značaj gena kod organizama sa sposobnošću regeneracije tela, poput ravničarskih crva i meduza, u održavanju funkcija matičnih ćelija i regeneraciji tkiva. Nasuprot tome, sisari i insekti, koji imaju ograničene regenerativne sposobnosti, mogli bi biti izgubili određene gene tokom evolucije.
Nakajimin tim je istraživao efekte prenetih gena na voćne mušice, s nadom da će unapređene muve moći da regenerišu tkivo nakon povrede. Iako se to nije dogodilo, primetno je bilo da su modifikovane muve pokazale određene karakteristike koje su bile rezultat genetskog prenosa.
Ovo istraživanje nije prošlo bez izazova, s obzirom na relativno kratak životni vek voćnih mušica i potrebu za pažljivim eksperimentalnim pristupom. Međutim, i pored izazova, studija je otvorila nova pitanja o mehanizmima starenja i regeneracije tkiva.
Detalji o funkciji gena i njihovoj interakciji sa drugim komponentama su još uvek nejasni, ali je ovo istraživanje označilo početak puta ka otkrivanju novih strategija za podmlađivanje matičnih ćelija. Očekuje se da će dalja istraživanja u ovoj oblasti pružiti nove uvide o terapijama zasnovanim na matičnim ćelijama.