Nosivi aparat za merenje krvnog pritiska koristi zvuk za snimanje kontinuiranog zapisa podataka vitalnih znakova. Kontinuirano, neinvazivno praćenje krvnog pritiska je dugogodišnji cilj medicine, s obzirom na korisnost krvnog pritiska kao metriku za kliničare, ali decenijama su opcije bile ograničene na unutrašnje postavljene arterijske katetere ili manžetne za pritisak na naduvavanje.
Novije predložene metode zahtevaju čestu kalibraciju sa manžetnom na naduvavanje.
Raimond Jimenez i njegove kolege predlažu metodu zasnovanu na rezonantnoj sonomanometriji, u kojoj se arterija stimuliše akustičnim pretvaračem, a njen rezonantni odgovor i dimenzije se mere ultrazvukom. Rad je objavljen u časopisu PNAS Nekus.
Kao što žica gitare menja ton dok se manipuliše njenom zategnutošću, tako i obodna napetost arterijskog zida menja svoju rezonantnu frekvenciju kroz kontinuirane faze srčanog ciklusa.
Metoda je testirana na ljudima na karotidnoj arteriji na vratu, kao i na aksilarnoj, brahijalnoj i femoralnoj arteriji. Merenja su upoređena sa onima iz manžetne za krvni pritisak. Sve četiri lokacije su proizvele merenja kod jednog subjekta koja su u velikoj meri bila u skladu sa onima dobijenim iz manžetne.
Dodatno testiranje na karotidnim arterijama šest dobrovoljaca pokazalo je obećavajuće rezultate, iako sa nižim sistolnim vrednostima, iako bi se to moglo predvideti s obzirom da je karotida bliža srcu nego brahijalna arterija merena manžetnom.
Prema autorima, njihov predloženi uređaj mogao bi da se nosi preko bilo koje ultrazvučno pristupačne arterije, čak i radijalne, gde bi se uređaj mogao nositi kao sat.