Sjedinjene Američke Države će ove godine investirati 10 miliona dolara u vakcinaciju radnika na farmama protiv sezonskog gripa kao deo strategije za sprečavanje potencijalnog preobražaja ptičijeg gripa u opasniji oblik. Ptičiji grip trenutno pogađa farme mleka i živinara, a zaraženo je 13 radnika, iako su svi slučajevi blagi i veruje se da su se proširili direktno sa zaraženih životinja na ljude.
Zdravstveni zvaničnici su zabrinuti zbog mogućnosti da istovremena infekcija ptičijim i sezonskim gripom može dovesti do genetske reasortacije, što bi omogućilo ptičijem gripu da se lakše prenosi među ljudima. Da bi smanjili rizik od koinfekcija, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) će potrošiti 5 miliona dolara za kupovinu i distribuciju vakcina protiv sezonskog gripa radnicima u poljoprivredi, dok će dodatnih 5 miliona biti uloženo u promociju vakcinacije.
„Želimo da učinimo sve što možemo da smanjimo rizik da se virus promeni“, izjavio je dr Nirav Šah iz CDC-a. Iako cepiva protiv sezonskog gripa ne štite direktno od ptičijeg gripa, mogu pomoći u smanjenju rizika od koinfekcija. CDC takođe razmatra mogućnost pružanja antivirusnog leka Tamiflu nekim poljoprivrednicima kako bi se sprečilo oboljenje.
Američki zvaničnici napominju da trenutno ne postoji potreba za masovnim vakcinacijama protiv ptičijeg gripa zbog nedostatka dokaza o širenju virusa od osobe do osobe. Ptičiji grip, poznat kao H5N1, se od 2020. godine širi među različitim vrstama životinja, uključujući pse, mačke i foke.