Nova studija sa Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu otkrila je da je uravnotežena ishrana neophodna za optimalno zdravlje i obavljanje zadataka pčela medonosnih pčela, ključne vrste za oprašivanje i stabilnost ekosistema. Studija, koju je vodio prof. Šaroni Šafir sa Fakulteta za poljoprivredu, hranu i životnu sredinu Roberta H. Smita, istražuje kako pčele uravnotežuju svoj nutritivni unos da bi održale homeostazu i poboljšale kondiciju.
Nalazi pokazuju da neuravnotežena ishrana sa visokim odnosom omega-6:3 (5:1) značajno utiče na sposobnost pčela da neguju larve, odlažući početak dojenja, smanjujući učestalost poseta dojiljama i menjajući pažnju koja se posvećuje larve različite starosti. Studija je objavljena u časopisu Ponašanje životinja.
Da bi se testirali ovi efekti, odrasle pčele radilice stare 1 dan su hranjene ili uravnoteženom ili neuravnoteženom ishranom sedam dana. Pčele su zatim puštene u zajedničku baštensku košnicu, obeležene bar kodovima i neprekidno snimane šest dana. Analiza je otkrila da su oni koji su bili na neuravnoteženoj ishrani pokazali odloženo dojenje i smanjenu efikasnost u brizi za larve, posebno u razlikovanju larvi starih 3 i 4 dana.
„Uravnotežena ishrana je fundamentalna za pčelinje kolonije, koja utiče ne samo na zdravlje pojedinca, već i na ukupnu efikasnost i opstanak košnice“, rekao je prof. Šafir. „Naša studija naglašava važnost održavanja uravnoteženog odnosa omega-6:3 u ishrani medonosnih pčela kako bi se osiguralo da one mogu efikasno obavljati svoje ključne uloge u koloniji.
Implikacije ovog istraživanja su dalekosežne, posebno u kultivisanim predelima gde dostupnost nutritivno izbalansiranih izvora polena može biti ograničena. Pomeranje ka većem odnosu omega-6:3 u ovim oblastima moglo bi da predstavlja značajnu pretnju za pčelinje populacije, utičući na njihovo zdravlje, kognitivne sposobnosti i sposobnost da održe svoje kolonije.
„Ova studija otvara nove puteve za dalja istraživanja koja povezuju ponašanja vezana za fitnes sa balansiranjem ishrane kod pčela“, dodao je prof. Šafir. „Takođe naglašava potrebu za naporima za očuvanje kako bi se osiguralo da su raznovrsni i nutritivno adekvatni izvori polena dostupni za ove esencijalne oprašivače.“
Istraživanje je u skladu sa širim nalazima kod drugih vrsta, za koje se zna da neravnoteža u ishrani utiče na opstanak, reproduktivni uspeh i zdravlje potomaka. Poziva na povećanu svest i mere za podršku nutritivnim potrebama pčela, koje su neophodne za održavanje njihove populacije i vitalne usluge oprašivanja koje pružaju.