Ministri finansija 20 vodećih svetskih ekonomija nisu postigli dogovor o globalnom porezu na milijardere tokom sastanka u Rio de Žaneiru. Međutim, dali su obećanje da će uvesti progresivne poreze superbogatima, prema izveštaju Politika.
U zajedničkom saopštenju ministara navodi se da će započeti dijalog o pravednom i progresivnom oporezivanju, posebno osoba sa ultra-visokim neto vrednostima. Brazil, koji trenutno predsedava G20, nije dobio podršku za namet od 2 odsto na 3.000 najbogatijih milijardera na svetu, kako je očekivao.
Gabrijel Zukman, francuski ekonomista i konsultant G20 za pitanja oporezivanja, procenjuje da bi ovaj namet mogao prikupiti oko 250 milijardi dolara godišnje na globalnom nivou. Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva izjavio je da neki pojedinci kontrolišu više resursa nego čitave zemlje, ističući da bi porez na milijardere mogao biti od pomoći u borbi protiv gladi u svetu.
Ministar finansija Brazila, Fernando Hadad, dodao je da bi ovakav porez mogao da finansira borbu protiv gladi, ali je istovremeno upozorio da će uspostavljanje takvog poreskog režima biti složen proces. Tokom razgovora je postalo jasno da neke vlade G20 neće podržati ovaj potez.
Američka sekretarka finansija, Dženet Jelen, izjavila je da ne vide potrebu za globalnim sporazumom o porezima za milijardere, ističući da sve zemlje treba da se pobrinu da imaju pravične i progresivne poreske sisteme. Nemačka se pridružila SAD u protivljenju ovom nametu, dok su Francuska, Španija, Južna Afrika, Kolumbija i Afrička unija podržale predlog Brazila.