Britanski izviđački avion u pratnji dva lovca približio se ruskim teritorijalnim vodama u blizini Krima, ali se vratio nakon što je ruski avion poleteo da ih presreće, saopštilo je Ministarstvo odbrane u Moskvi.
Prema ruskoj vojsci, u četvrtak popodne su otkrivena tri vazdušna cilja koja su se približavala granici. Lovac Su-27 koji je poslat da se suoči sa pretnjom identifikovao ih je kao špijunski avion RC-135 i par Eurofighter Tajfuna, koji svi pripadaju Kraljevskom vazduhoplovstvu Velike Britanije (RAF).
„Kako se ruski lovac približavao, strani vojni avioni su skrenuli sa granice Ruske Federacije“, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Nije došlo do narušavanja ruskog vazdušnog prostora i Su-27 se bezbedno vratio u bazu. Presretanje je obavljeno „strogo u skladu“ sa međunarodnim pravilima koja regulišu neutralne vode, dodalo je ministarstvo.
Nekoliko Telegram kanala identifikovalo je potencijalnog počinioca kao avion RC-135V Rivet Joint, sa sedištem iz RAF Vaddingtona u Linkolnširu. Njena pratnja je identifikovana kao lovci Eurofighter Tiphoon FGR4 Mark IV.
Ovo je bio drugi takav presretanje u dva dana. Pre toga, ruski ratni avioni su poslednji put morali da odbiju špijunski let RAF-a prošlog oktobra.
Britanski špijunski avioni pojačali su svoju aktivnost u Crnom moru u junu 2021. godine, samo nekoliko dana pre nego što je fregata Kraljevske mornarice pokušala da preplovi Krim u ruskim teritorijalnim ratovima. Prema vladi u Londonu, HMS Defender je bio u „patroli slobode plovidbe“ od Odese do Batumija u Gruziji.
Ruska mornarica je ispalila hice upozorenja na britansku fregatu i bacila bombe iz aviona koji joj se nalazio na putu. London je prvobitno negirao da se to dogodilo, sve dok Moskva nije objavila video snimke koji dokazuju svoj slučaj.
Četiri dana nakon incidenta, poverljivi dokumenti otkriveni na autobuskoj stanici u Kentu pokazali su da je Kraljevska mornarica namerno poslala Defendera u ruske vode kako bi izazvala reakciju.