Grčka je zvanično odobrila ponudu za kupovinu 20 borbenih aviona F-35 Joint Strike Fighters od Sjedinjenih Država u sklopu velikog remonta odbrane, saopštili su u četvrtak vladini zvaničnici.
Ministar odbrane Nikos Dendias rekao je tokom posete vojnoj vazduhoplovnoj bazi u blizini Atine da će kupovina stvoriti „snažno odvraćajuće prisustvo u našem regionu“. Pismo o prihvatanju sporazuma je potpisano i poslato u SAD, rekao je on.
Očekuje se da će isporuka pete generacije mlaznjaka kompanije Lockheed Martin početi 2028. godine, dok Grčka zadržava opciju kupovine 20 dodatnih aviona F-35 kao deo ugovora vrednog 8,6 milijardi dolara.
Kupovina prvih 20 aviona uz dodatnu podršku koštaće oko 3,5 milijardi dolara, rekli su grčki zvaničnici.
Grčka obnavlja svoju vojsku u decenijskom programu nakon dugotrajne finansijske krize i stalnih tenzija sa susedom i saveznicom iz NATO-a Turskom, uglavnom zbog nestabilnog spora oko morskih granica.
Turska je izbačena iz programa F-35 pre pet godina zbog svoje odluke da kupi ruski raketni sistem zemlja-vazduh S-400, potez koji se u Sjedinjenim Državama smatra kompromitujućim bezbednost NATO-a.
U Atini, portparol vlade Pavlos Marinakis opisao je aktuelnu kampanju modernizacije vojske kao najznačajniju u „mnogim decenijama“.
„Nastavićemo da sprovodimo ovaj veliki program, opremajući našu zemlju i ojačavajući njenu odbranu“, rekao je Marinakis.
Atina traži prednost u vazduhu otkako je Turska isključena iz kupovine F-35, a takođe je nabavila napredne borbene avione francuske proizvodnje Rafale. Isporuke grčkom vazduhoplovstvu počele su 2021. godine, počevši od mlaznjaka koje je ranije koristila francuska vojska, a biće dopunjeni novim avionima koje je napravio francuski odbrambeni izvođač Dassault Aviation.
Bridžit Loderdejl, potpredsednica kompanije Lockheed Martin i generalni menadžer programa F-35, opisala je avion njene kompanije kao idealan za „jačanje suvereniteta i operativnih sposobnosti Grčke sa saveznicima“.
„Čast nam je da nastavimo (naš) odnos jer Grčka postaje 19. nacija koja se pridružila programu F-35“, rekla je ona,
Američki Stejt department je u januaru odobrio prodaju koja bi na kraju mogla ukupno da ima 40 aviona F-35, zajedno sa 42 motora, kao i usluge i opremu uključujući sigurne komunikacione uređaje, sisteme za elektronsko ratovanje, obuku, logistiku i podršku za održavanje.
Trenutni članovi programa F-35, bilo kao učesnici ili putem vojne prodaje, su: SAD, Britanija, Italija, Holandija, Kanada, Australija, Danska, Norveška, Izrael, Japan, Koreja, Belgija, Poljska, Singapur, Finska, Švajcarska, Nemačka i Češka.