Snažne, fleksibilne epruvete nalik gelu – kreirane korišćenjem nove tehnologije 3D štampanja – mogle bi da poboljšaju ishode za pacijente sa srčanim bajpasom zamenom ljudskih i sintetičkih vena koje se trenutno koriste u hirurgiji da bi se preusmerio protok krvi, kažu stručnjaci.
Razvoj sintetičkih sudova mogao bi pomoći u ograničavanju rizika od ožiljaka, bola i infekcije povezanih sa uklanjanjem ljudskih vena u operacijama bajpasa, kojih se oko 20.000 izvodi u Engleskoj svake godine. Proizvodi bi takođe mogli da pomognu u ublažavanju neuspeha malih sintetičkih transplantata, koji se teško integrišu u telo.
U dvostepenom procesu, tim istraživača na čelu sa Fakultetom inženjeringa Univerziteta u Edinburgu koristio je rotirajuće vreteno integrisano u 3D štampač za štampanje cevastih kalemova napravljenih od gela na bazi vode.
Oni su naknadno ojačali štampani kalem u procesu poznatom kao elektropredenje, koji koristi visok napon za izvlačenje veoma tankih nanovlakna, oblažući veštački krvni sud u biorazgradivim molekulima poliestera.
Testovi su pokazali da su dobijeni proizvodi jaki kao prirodni krvni sudovi.
3D graft se može napraviti u debljinama od 1 do 40 mm u prečniku, za niz primena, a njegova fleksibilnost znači da se lako može integrisati u ljudsko telo, kaže tim.
Sledeća faza studije uključiće istraživanje upotrebe krvnih sudova kod životinja, u saradnji sa Roslin institutom Univerziteta u Edinburgu, nakon čega će uslediti ispitivanja na ljudima.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Napredne tehnologije materijala, sprovedeno je u saradnji sa Heriot-Vatt univerzitetom.
„Naša hibridna tehnika otvara nove i uzbudljive mogućnosti za proizvodnju cevastih konstrukcija u tkivnom inženjeringu“, kaže dr Faraz Fazal.
„Rezultati našeg istraživanja bave se dugogodišnjim izazovom u oblasti inženjeringa vaskularnog tkiva — proizvesti cev koji ima slična biomehanička svojstva kao kod ljudskih vena“, kaže dr Norbert Radacsi, glavni istraživač Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta iz Edinburga.
„Uz stalnu podršku i saradnju, vizija poboljšanih opcija lečenja pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima mogla bi postati stvarnost“,