Svetski i poslovni lideri obećali su milijarde dolara u finansiranju i posvetili se podršci različitim sportskim inicijativama koje imaju za cilj ubrzanje održivog razvoja, dan pre zvaničnog otvaranja Olimpijskih igara.
Oko 500 učesnika, uključujući 50 šefova država i vlada, prisustvovalo je u četvrtak samitu koji su zagovarali francuski predsednik Emanuel Makron i predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta Tomas Bah u blizini muzeja Luvr.
Lideri su se, između ostalih tema, dogovorili o obavezama u oblastima obrazovanja i zapošljavanja, zdravlja i ishrane, jednakosti, inkluzije i održivosti.
Koalicija javnih razvojnih banaka i drugih finansijskih institucija obećala je da će uložiti 10 milijardi dolara širom sveta u inkluzivnu i održivu sportsku infrastrukturu zasnovanu na zajednici do 2030.
Francuska razvojna agencija saopštila je da će izdvojiti 500 miliona evra (543 miliona dolara) za održivi razvoj sporta do 2030. godine.
Remi Riju, generalni direktor agencije, rekao je da je samit bez presedana omogućio početak dijaloga između potencijalnih investitora i sveta sporta.
Sport je nekada bio „posle ostatka, a to su škola, zdravlje, infrastruktura“, primetio je on. „To je ono što želimo da razbijemo. Morate da ubacite faktore sporta u svoj razvojni materijal, to je poenta.“
Olimpijske igre u Parizu
MOK je takođe najavio povećanje budžeta za 10 odsto posvećenog olimpijskoj solidarnosti, u iznosu od 650 miliona dolara za period 2025-2028.
Predsednik FIFA Đani Infantino najavio je obećanje međunarodnog fudbalskog tela da će u narednim godinama postaviti najmanje 1.000 održivih fudbalskih terena širom sveta. NBA je saopštila da će sarađivati sa partnerima na izgradnji 1.000 košarkaških terena u Africi tokom naredne decenije.
S obzirom da je njegova zemlja zakazana za domaćina Olimpijskih igara mladih 2026., predsednik Senegala Basiru Diomaje Faje rekao je da je „međunarodni sistem osporen i da postoji hitna potreba da se reformiše kako bi bio inkluzivniji, pravedniji i transparentniji“.
Takođe je skrenuo pažnju učesnika na „nepodnošljivu pošast rasizma i rasne diskriminacije koja nastavlja da muči sport u kontekstu normalizacije govora mržnje“.
„Moramo biti čvrsti i beskompromisni“, dodao je on.
Samit je takođe imao za cilj da podvuče važnost obaveza Olimpijade u vezi sa klimom.
Zvaničnici Olimpijskih igara u Parizu postavili su ambiciozan cilj da prepolove svoj ukupni ugljenični otisak u poređenju sa Igrama u Londonu 2012. i Riju 2016. godine. Napori uključuju korišćenje uglavnom postojećih ili privremenih objekata, kao i ponudu lokalne hrane posetiocima i sportistima.
Džordžina Grenon, direktorka za održivost za Olimpijske igre u Parizu, rekla je da je „bilo važno to podeliti sa svetom… šta je Pariz 2024. uradio. Ove igre pretvaramo u laboratoriju na neki način, da bismo dokazali da možemo da organizujemo sportske događaje na održiviji način.
„I ako naša rešenja mogu da inspirišu druge, to će biti sjajno jer će to biti način da se ostavi još važnije nasleđe za ove Igre“, dodala je ona.
Neki zagovornici zaštite životne sredine kažu da je Igre u Parizu trebalo da idu dalje u smanjenju emisija i pronalaženju više načina da održivost postane centralno iskustvo navijača. Neki su takođe doveli u pitanje klimatske rezultate velikih sponzora.