Upotreba socijalno pomoćnog robota (SAR) u rehabilitaciji nakon moždanog udara poboljšava rezultate, prema istraživačima Univerziteta Ben-Gurion u Negevu. Oni su sproveli prvu dugoročnu studiju upotrebe robota u fizikalnoj terapiji. Studija otvara potpuno novu metodu za rehabilitacione vežbe.
Društveno pomoćni roboti koriste govor, izraze lica i gestove da bi vodili i trenirali pacijente. Nije potrebno zakazivanje: oni će doći u vašu kuću i ostati tamo. Štaviše, oni su beskrajno ohrabrujući i percipirani kao neosuđujući. Prof. Shelli Levi-Tzedek, dr Ronit Feingold-Polak i Oren Barzel su otkrili da SAR-ovi rade bolje od kompjutera ili bez tehnološke intervencije kada se kombinuju sa uobičajenom negom.
Njihovi nalazi su nedavno objavljeni u IEEE Transakcije o neuronskim sistemima i rehabilitacionom inženjerstvu.
„Upotreba robota bi mogla značajno da poboljša rezultate rehabilitacije ohrabrujući ljude da nastave sa lečenjem u okruženju za šta smatraju da nije osuđujuće. Naša studija je otkrila da su ljudi uživali u interakciji sa SAR-om, što je izgleda pomoglo u poboljšanju njihovog oporavka u odnosu na rad sa kompjuterom ili bez ikakve tehnološke pomoći“, kaže prof. Levi-Tzedek.
Kliničko ispitivanje završilo je 26 učesnika u ambulanti Rehabilitacionog centra Adi Negev. Oni su nasumično podeljeni u tri grupe:
Interventne sesije su se održavale tri puta nedeljno, ukupno 15 sesija po učesniku. Studija je sprovedena tokom dve godine, tokom kojih je održano 306 sesija.
Učesnici u SAR grupi su značajno poboljšali svoje kinematičke i kliničke mere koje su uključivale glatkoću pokreta, akcioni istraživački test ruke (ARAT) i Fugl-Meier procenu gornjih ekstremiteta (FMA-UE). Nije bilo značajnog poboljšanja u ovim merama ni u kompjuteru ni u kontrolnim grupama. 100% učesnika u SAR grupi ostvarilo je poboljšanje koje je dostiglo — ili premašilo — minimalnu klinički značajnu razliku u ARAT-u, zlatnom standardu za performanse aktivnosti gornjih ekstremiteta nakon moždanog udara.
„Ova studija pokazuje i izvodljivost i kliničku korist korišćenja SAR-a za dugoročnu interakciju sa osobama nakon moždanog udara kao deo njihovog programa rehabilitacije“, kaže dr Ronit Feingold Polak.