U istraživanju objavljenom u Global Change Biology, istraživači su ispitali DNK unutar sedimentnih jezgara okeanskog dna kako bi procenili promene u živim organizmima unutar jednog od najproduktivnijih morskih ekosistema na svetu: rova Atacama u istočnom Tihom okeanu, koji se nalazi oko 260 kilometara od obale Perua i Čilea i leži na dubini do 8 kilometara ispod površine.
Studija je važna jer su ekosistemi oko rova Atakama intenzivno lovljeni i pod uticajem klimatskih promena. Analize su pokazale ozbiljan pad biodiverziteta od 1970. do 1985. godine, što je u skladu sa jednim od najjačih poznatih El Ninjo događaja, kao i sa velikim ribolovnim naporima u ovoj oblasti. Istraživači su takođe otkrili direktan uticaj temperature površine mora na sastav morskog života tokom vremena.
„Uprkos tome što u prošlosti nismo bili zabeleženi, sada razumemo više o efektima prekomernog ribolova i ekstremnih klimatskih događaja na biodiverzitet mora“, rekao je autor korespondent Dijego Elihu Rivera Rosas, dr. student na Univerzitetu nauke i tehnologije Kralj Abdulah u Saudijskoj Arabiji. „Nadamo se da ćemo proučavanjem ovih događaja u prošlosti moći da predvidimo slične scenarije i u skladu s tim reagujemo kako bismo zaštitili i spasili morski život u budućnosti.“