Istraživanje predstavljeno na 21. godišnjem sastanku Društva za neurointervencionu hirurgiju (SNIS) naglašava ulogu socioekonomskih varijabli i njihovu ulogu u uspešnom oporavku nakon operacije moždanog udara, posebno uticaj života u okrugu koji se bavi rudarstvom uglja.
Moždani udari su najčešće uzrokovani okluzijom velikih krvnih sudova, krvnim ugruškom koji blokira veliki krvni sud, prekidajući značajan protok krvi u mozgu. Trombektomija, minimalno invazivna procedura koja koristi kateter za ponovno otvaranje ove blokirane arterije, zlatni je standard za lečenje ove vrste moždanog udara.
U svojoj studiji „Život u područjima rudarstva uglja značajno pogoršava ishode nakon mehaničke trombektomije za akutni ishemijski moždani udar“, istraživači sa Univerziteta u Kentakiju pregledali su medicinske kartone za sve pacijente koji su primili trombektomiju u jednoj bolnici u Kentakiju između 2015. i 2022. godine.
Pacijenti su stratifikovani po županijama, sa statusom proizvodnje uglja kao primarnom varijablom. Podaci o srednjem prihodu, ruralnosti, nesigurnosti hrane, kao i mentalnom i fizičkom invaliditetu takođe su ispitani iz podataka županijskog popisa. Ovo je korišćeno za procenu socijalnih determinanti zdravlja pacijenata, nemedicinskih faktora koji mogu uticati na zdravlje pojedinca.
Istraživači su otkrili da stanovnici okruga u kojima se iskopava ugalj imaju niže srednje prihode, verovatnije da žive u ruralnim područjima i da imaju veću učestalost fizičkog i mentalnog stresa od ostalih stanovnika. Pored toga, verovatnije je da će stanovnici okruga uglja iskusiti nesigurnost u hrani, imati manji pristup pružaocu primarne zdravstvene zaštite i generalno biti znatno udaljeniji od zdravstvenih ustanova.
Analiza je takođe pokazala da su stanovnici okruga uglja imali duže vreme između moždanog udara i trombektomije (599,8 minuta u odnosu na 454,8 minuta) i lošije rezultate na NIH skali moždanog udara (koji mere funkciju mozga nakon moždanog udara) u bolnici i nakon otpuštanja.
Istraživači su zaključili da iako je trombektomija efikasna, pacijenti iz nepovoljnijeg okruženja i dalje se suočavaju sa lošijim ishodima zbog osnovnih zdravstvenih izazova.
„Mnogi nemedicinski faktori mogu uticati na to da li i kako se oporavite od moždanog udara“, rekla je Zahraa Al-Sharshahi, MD, neurohirurgija sa Univerziteta Kentaki i glavni autor studije. „Ključno je razumeti važnost strategija sveobuhvatne nege koje se protežu dalje od akutnog lečenja, tako da možemo postići optimalno zdravlje za sve.“