Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija jednoglasno je u petak odobrio transparentnije procedure za stotine pojedinaca, kompanija i drugih subjekata koji su pod sankcijama UN i žele da se skinu sa crnih lista. Rezolucija, čiji su kosponzori Malta i Sjedinjene Države, takođe ovlašćuje osnivanje nove neformalne radne grupe Saveta bezbednosti koja će ispitati načine za poboljšanje efikasnosti sankcija UN.
Ambasadorka Malte u UN-u, Vanesa Frejzer, istakla je da je rezolucija „jasan signal posvećenosti ovog saveta pravilnom postupku“. Nova „fokalna tačka“ će direktno stupiti u kontakt sa onima koji žele da se skinu sa sankcionih spiskova i prikupiće informacije iz različitih izvora koje će podeliti sa Komitetom Saveta bezbednosti za nadgledanje sankcija, koji donosi odluke o uklanjanju.
Zamenik američkog ambasadora, Robert Vud, nazvao je jednoglasno odobrenje saveta „istorijskim trenutkom“, naglasivši da se procedure brisanja nisu promenile 18 godina. Vud je rekao da sankcije moraju biti ciljane da bi bile efikasne i da moraju postojati „čvrste i poštene procedure za brisanje kada je to opravdano“.
Sjedinjene Države su protiv neograničenih i kaznenih sankcija i podržavaju uklanjanje i ublažavanje sankcija kada je to opravdano, rekao je Vud, ali je izrazio zabrinutost zbog rastuće tendencije prevremenog ukidanja sankcija.
Zamenik ruskog ambasadora u UN, Dmitrij Poljanski, naglasio je da sankcije treba primenjivati na izuzetno oprezan način i da moraju biti „besprekorni, potkrepljeni i nijansirani“. Poljanski je okrivio Zapad za sve veću upotrebu sankcija poslednjih godina, ističući da sankcije treba da odražavaju stvarnu situaciju u zemlji i da „pomognu da se olakša politički proces“.