Broj spermatozoida opada sve brže širom sveta, a naučnici naporno rade pokušavajući da shvate zašto.
Prema novom istraživanju iz Kine, višak kilograma i gojaznost mogu doprineti smanjenju kvaliteta sperme, sveukupne mere muške plodnosti koja uključuje broj spermatozoida.
„Neprekidni pad kvaliteta ljudskog sperme tokom poslednjih decenija izazvao je veliku zabrinutost na globalnom nivou“, pišu epidemiolog Jingsin Li sa Univerziteta Sun Jat-sen i kolege u svom objavljenom radu.
„Prethodne studije su sugerisale vezu između abnormalnog BMI i pada kvaliteta sperme, ali rezultati ostaju nedosledni.“
Li i tim su sproveli sistematski pregled i meta-analizu 50 prethodnih studija, koje su obuhvatile ukupno 71.337 muškaraca, koje su merile povezanost između BMI i nekoliko parametara kvaliteta sperme.
„Gojaznost i prekomerna težina bili su značajno povezani sa padom kvaliteta sperme“, piše tim, „a smanjenje kvaliteta sperme bilo je izraženije kod muškaraca sa gojaznošću nego kod muškaraca sa prekomernom težinom“.
Podaci su pokazali da su muškarci klasifikovani kao gojazni imali manji volumen sperme, manji ukupan broj spermatozoida i nižu pokretljivost spermatozoida (broj pokretnih spermatozoida) u poređenju sa muškarcima sa zdravim BMI.
Oni koji su klasifikovani kao gojazni takođe su imali manji volumen sperme i nižu pokretljivost spermatozoida u poređenju sa onima sa zdravim BMI, iako razlika nije bila toliko značajna.
Ovakav sistematski pregled ne dokazuje uzrok i posledicu – da višak kilograma uzrokuje pad kvaliteta sperme. Ono što može da uradi je da istakne obrasce koje istraživači mogu dalje da istraže – a to bi uključivalo i sagledavanje bioloških mehanizama u igri.
Razlozi za povezanost nisu detaljno ispitivani u ovoj studiji, ali u prošlosti je predloženo više faktora, od toksina u masnom tkivu preko hormonske neravnoteže do više telesne temperature.
Deo poteškoća u otkrivanju šta se dešava u spermi je to što mnoge varijable mogu uticati na to: zagađenje životne sredine, pušenje, starost, bolest, ishrana i još mnogo toga. Nije lako izolovati svaki faktor od ostalih.
To će zahtevati više istraživanja tokom dužeg perioda, a postoje i ograničenja: u mnogim pregledanim studijama uzet je samo jedan uzorak sperme, na primer. U nekim slučajevima, samoizveštavanje je korišćeno za utvrđivanje BMI umesto profesionalnih procena.
Međutim, znamo da postoje brojni međusobno povezani faktori koji utiču na naše telo i naše zdravlje, tako da ne bi bilo iznenađujuće da loše zdravlje u jednoj oblasti znači i loše zdravlje u drugoj.
Prethodne studije su pokazale kako promene u načinu života i naknadni gubitak težine mogu poboljšati kvalitet sperme – nešto što ovo najnovije istraživanje podržava.
„Naši nalazi ističu potencijal i važnost održavanja normalne težine kako bi se sprečio pad kvaliteta sperme i poboljšala plodnost muškaraca“, pišu autori.