Međunarodna svemirska stanica, dom za brojne astronaute tokom poslednjih 23 godine, suočava se sa završnim danima svog postojanja. NASA je nedavno najavila saradnju sa kompanijom Elona Maska, SpaceX, u cilju deorbitacije ISS-a za šta će platiti iznos od 843 miliona dolara. Novi detalji ovog plana, predstavljeni u sredu, obuhvataju upotrebu moćnog Dragon svemirskog broda koji će izbaciti ISS iz orbite, omogućavajući mu da padne u okeansko prostranstvo, najverovatnije 2031. godine.
Dragon svemirski brodovi kompanije SpaceX trenutno obavljaju prevoz astronauta i tereta do i sa ISS-a, ali su znatno lakši od same stanice koja teži oko 925.000 funti. Stoga, SpaceX planira da modifikuje jedan od svojih Dragon brodova kako bi mogao da obavi ovu misiju deorbitacije. Plan je da se postojeći Cargo Dragon opremi novim prtljažnikom i 46 Draco motora, što je značajno više motora nego što ima standardni Dragon brod. Konačno vozilo za deorbitaciju biće dvostruko duže od standardnog Dragon broda, sa šest puta više goriva i četiri puta većom snagom.
Sara Walker, direktorka misije Dragon u SpaceX-u, ističe da će ključni deo misije biti kontrolisano sagorevanje koje će gurnuti ISS prema tačno određenoj lokaciji za spuštanje. Konačna destinacija ISS-a biće u udaljenom delu okeana, poput južnog Pacifika, ali tačna lokacija još nije precizirana. Važno je da svemirska letelica veličine fudbalskog terena sigurno završi u otvorenom okeanu kako bi se izbegli rizici od udara na kopno.
Walker naglašava da je velika čast biti deo ovog značajnog koraka u istraživanju svemira. SpaceX je prvi komercijalni prevoznik koji je pristao na ISS 2012. godine, a ukoliko sve bude po planu, biće i poslednji koji je obavio ovu misiju.
NASA je razmatrala mogućnost saradnje sa tri ruske svemirske letelice, ali je zaključeno da ni to ne bi bilo dovoljno za deorbitaciju ISS-a. Plan je da NASA i ruska agencija Roscosmos nastave sa korišćenjem ISS-a do 2030. godine, nakon čega će se svaka agencija uputiti ka izgradnji svojih novih svemirskih stanica. NASA se nada da će u budućnosti biti jedan od mnogih korisnika privatnih svemirskih stanica.