Ekstremi temperature, koji postaju sve češći zbog rastućih globalnih klimatskih promena, povezani su sa većim stopama propuštenih termina primarne zdravstvene zaštite, prema nedavno objavljenoj studiji istraživača sa Univerziteta Drekel u Američkom časopisu za preventivnu medicinu.
Istraživači su otkrili da su se stope propuštenih sastanaka povećale za 0,72% za svaki pad od 1°F u dnevnim maksimalnim temperaturama ispod 39°F i porasle za 0,64% za svaki porast od 1°F iznad 89°F. Pacijenti stariji od 65 godina i oni sa hroničnim stanjima imali su jaču povezanost sa povećanom stopom propuštenih termina.
„Ovi nalazi bi trebalo da budu jasan poziv za kliničke timove, uključujući njihove menadžere u praksi, da se prilagode kako bi osigurali pristup nezi za pacijente pre nego što se problem pogorša“, rekla je viši autor Nathalie S. Mai, MD, profesor na Medicinskom koledžu Univerziteta Drekel.
Tim je izbrojao 1.048.575 zakazanih termina od 91.580 odraslih pacijenata u 13 univerzitetskih ambulanti u Filadelfiji od januara 2009. do decembra 2019. i povezao ih sa podacima o maksimalnoj dnevnoj temperaturi i padavinama iz Nacionalne uprave za okeane i atmosferu. Grupa je kontrolisala sezonske trendove, sociodemografske atribute i status hronične bolesti.
„Tokom pandemije COVID-a, telemedicina je postala sastavni deo pružanja zdravstvene zaštite“, rekla je vanredni profesor Drekel College of Medicine, dr Dženet H. Ficpatrik, jedan od vodećih autora studije. „Sa pogoršanjem klimatskih promena, ova studija podržava zalaganje za stalnu pokrivenost telemedicinom kao opciju da se osigura da pacijenti mogu dobiti negu koja im je potrebna.
Telemedicina je povezana sa 13% manjim izgledima za propuštene sastanke u studiji pacijenata u zdravstvenim centrima sa saveznim kvalifikacijama.
Temperatura Zemlje se povećavala za 0,11 stepeni Farenhajta svake decenije, u proseku, od 1850. godine, iako se stopa zagrevanja više nego utrostručila poslednjih decenija – 0,36 stepeni svakih 10 godina od 1982. Neke procene sugerišu da bi se prosečna globalna temperatura mogla povećati za isto toliko kao 9 stepeni Farenhajta u narednih 76 godina .
Ekstremne temperature usled klimatskih promena ugrožavaju zdravlje i dobrobit svih pacijenata sa hroničnim zdravstvenim stanjima“, rekla je Mej. „Moramo biti posebno oprezni prema našim najugroženijim pacijentima koji možda nemaju resurse za borbu protiv ekstremnih vrućina ili ekstremnih hladnoća. U proučavanju uticaja klimatskih promena na korišćenje primarne zdravstvene zaštite, nadamo se da ćemo promovisati politike koje podržavaju zdravlje i jednakost u svetlu. negativnih efekata klimatskih promena, posebno u gradovima“.
Istraživači su podatke odveli korak dalje, gledajući podatke o poštanskim brojevima iz indeksa socijalne deprivacije (SDI) Američke ankete zajednice — mera nepovoljnog položaja ili socijalne uskraćenosti koja čini sedam atributa kao što su stopa siromaštva, nivo obrazovanja, procenat života u iznajmljenim jedinicama. i drugi faktori—ali nije pronađena statistički značajna povezanost između viših SDI i stopa propuštenih sastanaka.
Iako je nedostatak povezanosti sa SDI bio iznenađujući za autore, 87% pacijenata u studiji imalo je privatno osiguranje, tako da autori upozoravaju da ova mera možda nije tačan način da se proceni SDI pojedinačnog pacijenta i kako utiče na njihovu verovatnoću da propuste lekarski pregledi.
Brojne studije povezuju klimatske promene sa mnogim zdravstvenim problemima, uključujući hroničnu bolest bubrega, astmu, bolesti srca, nasilni zločin, pogoršanje mentalnog zdravlja i druga stanja.
Trenutna studija je među vrlo ograničenim dostupnim podacima koji sugerišu da ekstremno vreme može uticati na posećenost primarne zdravstvene zaštite. Podaci u ovom radu su u suprotnosti sa radom iz 2014. u časopisu Decision Support Sistems koji nije našao značajnu vezu između vremenskih prilika i propuštenih termina primarne zdravstvene zaštite.
Dodatne studije o uzrocima nedolaska sugerišu da faktori kao što su prethodni nedolasci, dan u nedelji, upotreba automatizovanih podsetnika i prosečna temperatura mogu da igraju ulogu u prisustvu.
Autori kažu da bi buduće studije imale koristi od procene kako pristup prevozu utiče na stope propuštenih termina.
„Kada se pacijenti ne pojave na sastancima, oni štete sopstvenom zdravlju, a izazivaju i nizvodne posledice za druge“, rekao je Ficpatrik. „Nepojavljivanje troši dragocene termine koji bi mogli da se koriste za druge koji nestrpljivo čekaju termine i mogu dovesti do smanjenja zadovoljstva pacijenata zbog dužeg vremena čekanja. To takođe čini zdravstveni sistem naše zemlje skupljim, zbog povećane upotrebe hitne nege i hitne pomoći posete sobama i lošije upravljanje hroničnim bolestima, što dovodi do veće medicinske nege potrebne u budućnosti.“