Kako morski led nestaje i postaje manje reflektirajući, Arktik je izgubio oko četvrtine svoje rashladne moći od 1980. godine, a svijet je izgubio i do 15%, prema novom istraživanju koje su predvodili naučnici Univerziteta u Mičigenu.
Koristeći satelitska merenja pokrivača oblaka i sunčevog zračenja reflektovanog od morskog leda između 1980. i 2023. godine, istraživači su otkrili da je procenat smanjenja snage hlađenja morskog leda oko dva puta veći od procenta smanjenja godišnje prosečne površine morskog leda na oba Arktika. i Antarktika. Dodatni uticaj zagrevanja od ove promene na snagu hlađenja morskog leda je prema višem kraju procena klimatskog modela.
„Kada koristimo simulacije klime da kvantifikujemo kako topljenje morskog leda utiče na klimu, obično simuliramo ceo vek pre nego što dobijemo odgovor“, rekao je Mark Flaner, profesor klimatskih i svemirskih nauka i inženjeringa i odgovarajući autor studije objavljene u Geophisical Istraživačka pisma . „Sada smo dostigli tačku u kojoj imamo dovoljno dugu evidenciju satelitskih podataka da procenimo povratne informacije o klimi morskog leda pomoću merenja.
Arktik je zabeležio najveći i najstabilniji pad snage hlađenja morskog leda od 1980. godine, ali je do nedavno Južni pol izgledao otporniji na promenu klime. Pokrivač morskog leda ostao je relativno stabilan od 2007. do 2010-ih, a snaga hlađenja morskog leda na Antarktiku je u to vreme bila u porastu.
Taj pogled se naglo promenio 2016. godine, kada se područje veće od Teksasa istopilo na jednoj od najvećih ledenih polica na kontinentu. Antarktik je tada izgubio i morski led, a njegova rashladna snaga se nije oporavila, prema novoj studiji. Kao rezultat toga, 2016. i narednih sedam godina imale su najslabiji globalni efekat hlađenja morskog leda od ranih 1980-ih.
Pored nestajanja ledenog pokrivača, preostali led takođe postaje sve manje reflektujući jer temperature zagrevanja i povećane padavine stvaraju tanji, vlažniji led i više otopljenih jezera koja reflektuju manje sunčevog zračenja. Ovaj efekat je najizraženiji na Arktiku, gde je morski led postao manje reflektujući u najsunčanijim delovima godine, a nova studija ukazuje na mogućnost da bi mogao biti važan faktor i na Antarktiku – pored izgubljenog mora. ledeni pokrivač.
„Promene antarktičkog morskog leda od 2016. povećavaju povratne informacije o zagrevanju zbog gubitka morskog leda za 40%. Ne uzimajući u obzir ovu promenu u radijativnom efektu morskog leda na Antarktiku, mogli bismo da propustimo značajan deo ukupne globalne apsorpcije energije “, rekao je Ališer Duspajev, doktorant fizike i prvi autor studije.
Istraživački tim se nada da će zajednici za nauku o klimi pružiti svoje ažurirane procene rashladne moći morskog leda i povratne informacije o klimi od manje reflektivnog leda putem veb stranice koja se ažurira kad god su dostupni novi satelitski podaci.
„Planovi adaptacije na klimatske promene trebalo bi da unesu ove nove brojke kao deo ukupne računice o tome koliko brzo i koliko će se uticaji kriosferskog radijacionog hlađenja manifestovati na globalni klimatski sistem“, rekao je Aku Riihela, profesor istraživanja na Finskom meteorološkom institutu. i koautor studije.