Šef predstojećih pregovora o klimi, Muhtar Babajev, azerbejdžanski ministar ekologije, pozvao je svetske lidere da se hitno dogovore o novom paketu finansijske pomoći za siromašne i zemlje pogođene katastrofama. Ovaj cilj je centralan za predstojeće pregovore Ujedinjenih nacija koji će se održati ove jeseni u Bakuu, Azerbejdžan.
Babajev je naglasio da je „izgubljeno vreme su izgubljeni životi, sredstva za život i planeta“, ističući hitnost situacije. Simon Stiell, najviši zvaničnik UN-a za klimu, uputio je emotivnu molbu za pojačanu borbu protiv „rastuće cijene nekontroliranog klimatskog pokolja“ iz svog rodnog grada Carriacoua, Grenade, koji je srušen uraganom Beril. Stiell je naveo da je oluja uništila ili ozbiljno oštetila 98 odsto domova na ostrvu, što je postalo previše poznato stotinama miliona ljudi širom sveta.
Stiell je takođe citirao naučnu studiju koja predviđa godišnji ekonomski udar od 38 biliona dolara od klimatskih promena, što dovodi siromašnije zemlje u spiralu dugova koja ih sprečava da obezbede osnovne usluge poput obrazovanja i zdravstvene zaštite.
Dva ključna pitanja će biti u centru pažnje na novembarskim pregovorima: novi međunarodni cilj za klimatsku finansijsku pomoć i fond za gubitke i štete. Zemlje su 2009. godine obećale 100 milijardi dolara godišnje za pomoć siromašnijim zemljama u prelasku na ekonomije koje manje zagađuju ugljenikom, ali su taj cilj postigle tek ranije ove godine. Babajev je naglasio potrebu za postizanjem novog cilja i pozvao glavne pregovarače na neformalno povlačenje kako bi se postigao napredak.
Fond za gubitke i štete, dogovoren 2022. i usvojen 2023. godine, predstavlja vrstu reparacija od bogatih nacija koje sagorevaju više fosilnih goriva ka manje razvijenim zemljama koje su neproporcionalno pogođene klimatskim katastrofama. Babajev je naglasio potrebu za ubrzanjem isplata iz ovog fonda kako bi se obezbedila „preko potrebna i dugo očekivana sredstva što je pre moguće“.
„Ono što je klimatska kriza učinila kući moje bake ne sme postati nova normalnost čovečanstva. To još uvek možemo sprečiti,“ zaključio je Stiell iz Carriacoua.