Napadi Huta na trgovačke brodove u Crvenom moru nastavljaju da eskaliraju, podstičući zabrinutost među međunarodnim zajednicama i izazivajući novi talas napetosti u regionu Bliskog istoka. U ponedeljak su zabeležena dva nova incidenta, pri čemu su letelice bez posade i mala plovila napala brodove kod obale Al Hudajde u Jemenu, navodi britanski vojni centar za pomorske trgovine Ujedinjenog Kraljevstva.
Kapetan jednog od napadnutih brodova prijavio je da su tri mala plovila sa posadom otvorila vatru, dok je letelica bez posade izvršila udarce na brod. Pored materijalne štete, napadi su prouzrokovali i kratkotrajnu napetost dok su kapetani primenjivali mere samozaštite. U drugom incidentu istog dana, letelica bez posade udarila je u brod uzrokujući manju štetu na levom boku, prema izveštaju UKMTO.
Ovi napadi deo su šireg obrasca aktivnosti Huta, koji tvrde da njihovi napadi ciljaju brodove povezane sa Izraelom, Sjedinjenim Državama ili Velikom Britanijom, kao podrška njihovom savezniku Hamasu u ratu protiv Izraela. Međutim, mnogi od napadnutih brodova nemaju nikakve veze sa ratom, uključujući one koji plove ka Iranu, koji podržava Hute.
Američke snage su u nedelju reagovale na prethodne napade uništavanjem letelica Huta bez posade i površinskih plovila, dok se nosač aviona USS Teodor Ruzvelt približava regionu. Ova reakcija dolazi kao deo američkih napora da ojačaju bezbednost i podrže ključne međunarodne trgovinske rute koje prolaze kroz Crveno more.
Napadi Huta na trgovačke brodove u Crvenom moru nisu novi fenomen, ali su intenzivirani od novembra prošle godine. JMIC, koalicija koju nadgleda američka mornarica, zabeležila je porast u napadima tokom juna ove godine, kada su Huti ispalili projektile i dronove na više od 70 brodova. U međuvremenu, američki vazdušni napadi na Hute od januara ove godine takođe su se intenzivirali, culminirajući u incidentu 30. maja kada su američki udari ubili najmanje 16 osoba i ranili 42.
Iako Huti često kasne sa priznavanjem odgovornosti za napade, njihova aktivnost u Crvenom moru i dalje predstavlja ozbiljan izazov za međunarodnu pomorsku bezbednost i trgovinske tokove u ovom vitalnom pomorskom koridoru.