Lekari iz Subotice, Kragujevca i Zrenjanina navode da je povećan broj intervencija Hitne pomoći zbog vrućina.
Dr Mihaela Budimski Soldat iz Službe za hitnu medicinsku pomoć Doma zdravlja u Subotici izjavila je danas za Betu da je usled visokih temperatura znatno povećan broj intervencija Hitne pomoći u Subotici, kako izlazaka na teren, tako i ambulantnih pregleda tokom dana i noći.
„Tokom 24 sata prosečan broj izlazaka na teren je oko 30, a tokom vikenda je taj broj i do 45 izlazaka u danu, od urgentnih situacija: iznenadni kolapsi, reanimacije, infarkti miokarda, pa i izlazaka na javnim mestima, na otvorenom, gde su visoke temperature pa dolazi do kolapsa“, navela je.
Ona je istakla da su danas imali povećan broj izlazaka i u radnim organizacijama.
„Građani često ne uzimaju dovoljno tečnosti i usled visokih temperatura dolazi do pada pritiska i kratkotrajnih gubitaka svesti, a tome doprinosi i neadekvatna ishrana tokom toplih dana koja bi trebala da bude dijetalnija“, ocenila je Budimski Soldat.
Prema njenim rečima, povećan je i broj izlazaka Hitne pomoći kod hroničnih pacijenata gde dolazi do pogoršanja osnovne bolesti, a reč je o bolesnicima koji već imaju nekih tegoba.
Takođe, dodala je, dosta je bilo i povreda usled visokih temperatura.
„Zbog pada koncentracije dolazi i do saobraćajnih nesreća i povreda u kućnim uslovima. Pacijenti dolaze i zbog povišene telesne temperature usled viroza, kao i zbog respiratornih problema, upale uha usled kupanja na bazenima, naročito u dečjem uzrastu, raznih povreda, uboda insekata i krpelja“, rekla je dr Budimski Soldat.
Zbog visokih temperatura povećan je i broj intervencija Hitne pomoći u Kragujevcu, a pacijenti traže pomoć pre svega zbog oscilacija krvnog pritiska, a povećan je i broj poziva astmatičara i onkoloških pacijenata.
Po rečima doktorke Hitne pomoći Vesne Gemaljević, roditelji traže savete za decu koja imaju visoku temperaturu, dijareju i povraćaju.
Ona je kazala da dnevno obave oko 40 intervencija od kojih polovinu na javnom mestu, pre svega zbog kolapsnih stanja uglavnom starijih građana.
Dodala je da je juče velika većina pacijenata kojima je pružena hitna pomoć prevezena u bolnicu.
Usled visokih temperatura, izmenjeno je radno vreme zaposlenima sektora niskogradnje u JKP „Šumadija“ koji rade na terenu pa se asfaltiranje ulica i obeležavanje saobraćajne signalizacije obavlja od 5 do 13 časova.
U Zrenjaninu je povećan broj poziva Službi hitne medicinske pomoći, posebno su ugroženi hronični kardiovaskularni i pulmološki bolesnici, kao i radnici napolju, rečeno je agenciji Beta.
Ugroženi su i dijabetičari koji ne unose dovoljno hrane i ne uzimaju redovno terapiju.
Služba hitne pomoći savetuje da se što manje vremena provodi napolju, da se prostorije u kojima se boravi rashlade i da se pije voda.