Zamislite šok kada se vaša beba rodi sa otečenim mozgom, slepilom i iscrpljujućim napadima. Sada zamislite da saznate da su ovi razorni uslovi mogli biti sprečeni jednostavnim testom na uobičajenog parazita, Toxoplasma gondii.
Toksoplazmoza se može preneti putem zaraženog mačjeg izmeta, kontaminirane vode, nedovoljno kuvanog mesa ili školjki. Većina ljudi doživi blage simptome, ali ako se infekcija prvi put desi tokom trudnoće, parazit može proći kroz placentu i izazvati ozbiljne abnormalnosti pri porođaju ili spontani pobačaj.
Svake godine u SAD može se roditi do 4.400 beba sa urođenom toksoplazmozom, stanjem koje može izazvati doživotna neurološka oštećenja i oštećenja vida.
Studije u više zemalja pokazale su prednosti otkrivanja i lečenja toksoplazmoze tokom trudnoće. Prvo randomizovano kliničko ispitivanje koje procenjuje efikasnost i bezbednost tretmana za smanjenje prenatalnog prenosa toksoplazmoze, Tokogest, objavilo je svoje nalaze 2018. godine. Meta-analiza 33 studije takođe je pokazala da trudnice koje su uzimale antibiotik spiramicin imaju značajno niže stope prenošenja parazita na svoje nerođeno dete.
U zemljama poput Francuske i Austrije, prenatalni skrining za toksoplazmozu je standardna praksa. Međutim, SAD još uvek nisu uključile testiranje na toksoplazmu u rutinski prenatalni skrining, što dovodi trudnice u rizik od infekcije.
Trudnice treba da izbegavaju čišćenje kutija za otpatke i drugih mesta gde su mačke možda obavile nuždu, kao i da pažljivo peru voće i povrće i kuvaju meso na odgovarajućoj temperaturi.
Profesor farmakologije i toksikologije na Univerzitetu Indijana, Bill Sullivan, ističe važnost sistematskog prenatalnog testiranja na kongenitalnu toksoplazmozu, koja bi mogla spasiti stotine beba od doživotnih posledica ove infekcije.