Šef kenijske policije podneo je ostavku u petak, što je poslednji pokušaj predsednika te zemlje da odgovori na rastuću zabrinutost zbog policijske brutalnosti kao odgovor na proteste izazvane predloženim povećanjem poreza.
Demonstranti su upali u parlament 25. juna nakon što je usvojen zakon koji predlaže povećanje poreza, primoravajući poslanike da beže kroz podzemni tunel. Policija je odgovorila otvaranjem vatre na demonstrante na ulicama. Protesti su prerasli u pozive da predsednik Vilijam Ruto podnese ostavku.
Ruto je pokušao da odgovori na društvenu negodovanje nizom koraka. On je povukao predlog povećanja poreza, a u četvrtak je nastavio da razreši skoro sve ministre u svojoj vladi. On je obećao da će formirati novu vladu koja će biti vitka i efikasna.
U svom najnovijem potezu u petak, Ruto je prihvatio ostavku generalnog inspektora Japheta Koomea. Predsednička kancelarija saopštila je da će zamenik Daglas Kanja stupiti na mesto vršioca dužnosti generalnog inspektora.
Socijalni nemiri su se odigrali u zemlji koja se generalno smatra regionalnim liderom u Africi zbog svoje veličine i političke stabilnosti, i koja je ključni saveznik zapadnih zemalja u borbi protiv terorizma i drugim pitanjima. Podvlačeći svoju međunarodnu ulogu, 400 kenijskih policajaca sletelo je na Haiti pogođen nasiljem poslednjih nedelja da predvodi multinacionalne snage koje podržavaju UN. U osnovi stasa Kenije, predsednik Džo Bajden odao je čast Rutu državnom večerom u Beloj kući u maju.
Grupe za ljudska prava optužile su kenijsku policiju za otmice i nezakonita pritvaranja dok su suzbila nedavne proteste. Neke od žrtava su puštene, a nezavisno telo za nadzor policije zatražilo je od njih da snime izjave koje će pomoći u istrazi o ponašanju policije.
Policija je u petak potvrdila da je šest tela umotanih u vreće i nekoliko drugih delova tela pronađeno iz kamenoloma u blizini Mukuru kva Njenge, sirotinjskog naselja u glavnom gradu Najrobiju. Policija je saopštila da su sve šestorice bile žene i izgleda da su ubijene na sličan način. Operacija izvlačenja biće nastavljena u subotu nakon što su aktivisti za ljudska prava rekli da je primećeno još tela.
Stotine studenata univerziteta blokiralo je u petak glavni autoput protestujući zbog smrti kolege čije je telo pronađeno u drugom kamenolomu na periferiji Najrobija. Demonstranti su tvrdili da ga je policija ubila jer je postavio snimak sebe u parlamentu tokom protesta 25. juna.
Demonstranti su od 18. juna pozvali na smjene ministara zbog nesposobnosti, korupcije i pokazivanja raskoši usred visokih poreza i krize troškova života.
Očekuje se da će dug u Keniji još više porasti nakon što su protesti primorali da se odbaci finansijski račun za koji je Ruto prvobitno rekao da je potreban za povećanje prihoda.