U nedavno objavljenom članku u časopisu Nauka, Mark A. Rothstein sa Kalifornijskog univerziteta, Irvine, istražuje globalne etičke izazove biomedicinskih istraživanja, naglašavajući potrebu da se društvene, ekonomske i psihološke implikacije uzmu u obzir zajedno sa zaštitom individualnih prava učesnika.
Rothstein je sa stručnjacima za istraživačku etiku i pravo iz 22 zemlje analizirao trenutnu međunarodnu regulatornu praksu, fokusirajući se na sposobnost nadzornih odbora da procene predložena istraživanja na osnovu postavljenih kriterijuma. On ističe da Sjedinjene Američke Države predstavljaju izuzetak po pitanju uključivanja društvenih implikacija u etičke procene, što može ograničiti sveobuhvatnost translacione bioetike.
Biomedicinska istraživanja poput genske terapije, ksenotransplantacija i veštačke inteligencije otvaraju mogućnosti za revolucionarne medicinske napretke, ali istovremeno postavljaju duboka društvena i etička pitanja. Rothstein naglašava da je međunarodna saradnja ključna za postizanje konsenzusa o važnosti uzimanja ovih implikacija u obzir pri odobravanju istraživanja.
Autori članka veruju da će bolje razumevanje globalnih praksi i politika moći da podstakne promene u američkoj regulativi, omogućavajući integraciju društvenih i dugoročnih implikacija u etičke procene biomedicinskih istraživanja.
Studija Marka A. Rothsteina ističe nužnost inkluzije društvenih implikacija u etičke procene biomedicinskih istraživanja kako bi se osigurala odgovorna i pravedna primena naučnih otkrića u medicini i tehnologiji.