NASA-ina solarna sonda Parker, dizajnirana za istraživanje spoljašnje korone Sunca, izjednačila je svoj rekord za najbrži pokretni objekat koji je ikada napravio čovek. Dana 29. juna, sonda je dostigla brzinu od 635,266 kilometara na sat, što je drugi put da je postigla ovu impresivnu brzinu od svog lansiranja 2018. godine. Ova brzina je približno 500 puta veća od brzine zvuka.
Parker solarna sonda je na putu da postane još brža, sa očekivanom maksimalnom brzinom od oko 692.000 km/h kada se približi Suncu 2025. godine. Ova brzina je dovoljno velika da bi sonda mogla da pređe razdaljinu od Vašingtona do Tokija za manje od jednog minuta.
Sonda koristi gravitacionu praćku Venere kako bi postigla ove neverovatne brzine. Dok se kreće oko Sunca, Parker se poravnava sa orbitom Venere, koristeći gravitaciju planete za dodatni zamah.
Sonda se približava vreloj masi plazme koja okružuje Sunce kako bi preduzela niz merenja i poboljšala naše naučno razumevanje Sunca. U aprilu 2021. godine, Parker je prvi put „dotakla“ Sunce, prikupljajući uzorke plazme i mereći promene u magnetnom polju Sunca. Do sada je sonda završila 20 bliskih pristupa Suncu, približavajući se na 7,26 miliona kilometara od površine. Na kraju, očekuje se da će se približiti na 6,12 miliona kilometara.
Parker solarna sonda mora biti dovoljno čvrsta da izdrži ne samo ove ekstremne brzine, već i visoke temperature i zračenje. Opremljena je 11,4-centimetarskim karbonskim kompozitnim štitom koji može da izdrži temperature do 1.371 stepen Celzijusa.
Titula najbržeg objekta napravljenog od strane čoveka verovatno će još dugo pripadati Parker solarnoj sondi. Prethodno se verovalo da je rekord držao poklopac bušotine za nuklearno testiranje, koji je eksplodirao u svemir brzinom od oko 240.000 kilometara na sat nakon podzemne detonacije bombe.
Važan naučni rad Parker solarne sonde se nastavlja, dok ona obavlja svoj rekordni put. Napredak sonde može se pratiti na zvaničnom sajtu NASA-e.