Tim istraživača zdravlja životne sredine sa Harvarda T.H. Chan School of Public Health, Health Canada, Univerzitet u Otavi i Univerzitet McGill otkrili su vezu između prenatalne izloženosti zagađenom vazduhu finim česticama i povećanog rizika od razvoja cerebralne paralize (CP).
U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu JAMA Netvork Open, grupa je analizirala zdravstvene informacije u bazama podataka pacijenata iz bolnica u Ontariju, Kanada.
Cerebralna paraliza (CP) je grupa neuroloških stanja koja negativno utiču na kretanje i držanje. Simptomi se generalno ne pogoršavaju kako dete stari, niti se poboljšavaju. Stanje je skoro uvek uzrokovano oštećenjem mozga fetusa u razvoju, pre rođenja.
U ovom novom naporu, istraživački tim je istražio teoriju da udisanje zagađenog vazduha tokom trudnoće može dovesti do fetalnog razvoja CP. Za studiju su se fokusirali samo na zagađenje vazduha finim česticama.
Istraživači su prikupili informacije o pacijentima iz baze podataka za nekoliko bolnica u Ontariju, Kanada. Svoju studiju su fokusirali na jednoplodna porođaja koja su se desila između početka 2002. i početka 2017. Ukupno 1.587.935 parova majka/dete je bilo uključeno u studiju—3.170 beba je dijagnostikovana sa CP negde između rođenja i 18. godine. Istraživači su takođe izračunali prosečne nivoe izloženosti finim česticama vazduha za sve majke pre porođaja.
Istraživački tim je otkrio 12% povećanje rizika od CP za svako povećanje od 2,7 μg/m 3 prosečne koncentracije finih čestica. Tim je takođe tražio povezanost sa ozonom i azot-oksidom i nije ih našao. Međutim, otkrili su da je rizik za muške bebe nešto veći nego za ženske bebe. Takođe su otkrili da je rizik od izloženosti CP rastao tokom svih nedelja trudnoće, bez perioda koji bi bio rizičniji od bilo kog drugog.
Istraživački tim je primetio da nivoi izloženosti koje su pronašli kod majki beba sa CP nisu neobični ili ekstremni. Nijedna od majki uključenih u studiju nije radila u fabrikama ili na drugim mestima gde je nivo bio neobično visok.